5 sposobów na redukcję kosztów eksploatacyjnych mieszkania

Dostępnych rozwiązań jest wiele - począwszy od zmiany nawyków i przyzwyczajeń, poprzez inwestycję w ekonomiczne sprzęty, aż po proste metody do wdrożenia “od zaraz”. Niezmienny pozostaje jedynie cel, którym jest obniżenie rachunków i płynące z tego realne korzyści.

Jak zatem zmniejszyć koszty eksploatacji mieszkania, by nie utrudniało to codziennego funkcjonowania i nie pociągało za sobą astronomicznych wydatków na inwestycje?

W odpowiedzi przedstawiamy poniżej garść praktycznych rad i wskazówek.

  1. Oszczędzaj prąd

Oszczędzanie energii elektrycznej wcale nie jest trudne. W pierwszej mierze warto wziąć pod lupę swoje domowe oświetlenie. Zamień więc tradycyjne żarówki na energooszczędne lub ledowe. Pomyśl również o inwestycji w nowoczesne energooszczędne sprzęty i rozważ zmianę dostawcy energii lub aktualnej oferty.

  1. Chroń ciepło

Koszty ogrzewania są szczególnie dotkliwe w okresie jesienno-zimowym. Dlatego pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie szczelności drzwi i okien, a następnie w razie potrzeby ich uszczelnienie celem ochrony przed utratą ciepła. Następnie warto przyjrzeć się kaloryferom - jeśli wciąż posiadasz żeliwne grzejniki starego typu, koniecznie wymień je na nowsze, które zapewnią bardziej efektywną wymianę ciepła, co z kolei znacznie zmniejszy koszty ogrzewania. Opłaca się również zaopatrzyć w termoizolacyjny ekran zagrzejnikowy, który przekieruje ciepło na środek pokoju.

  1. Nie marnuj wody

Kluczowa w kontroli ilości zużytej wody jest szczelność instalacji i armatury wodnej. Jeśli to konieczne, kup nowe baterie łazienkowe, wymień kabiny i brodziki, jak również syfony i odwodnienia liniowe.

Warto rozważyć też zakup ekonomicznych sprzętów zużywających wodę, jak pralka czy zmywarka. To jednorazowy większy wydatek, ale urządzenia posłużą kilka lat, a poniesione koszty szybko się zwrócą.

  1. Monitoruj wentylację i poziom wilgoci

Odpowiednią wentylację i właściwy poziom wilgoci zapewnią krótkie i intensywne sesje wietrzenia mieszkania - koniecznie przy zakręconych grzejnikach, ponieważ nagły i duży dopływ zimnego powietrza to sygnał dla termostatu, że ma maksymalnie ogrzewać pomieszczenie.

Jeśli poziom zawilgocenia jest zbyt wysoki, warto zaopatrzyć się w pochłaniacz wilgoci i osuszacz powietrza.

  1. Zmień nawyki

Zmiana świadomości i przyzwyczajeń w zakresie obniżania regularnych opłat to w istocie fundament, od którego powinno się wszystko rozpocząć. Przede wszystkim zaleca się więc zakręcanie wody podczas mycia zębów czy golenia, szybki prysznic zamiast długiej kąpieli, jak również rezygnację ze zmywania pod bieżącą wodą.

Ponadto - odsuń kanapę od grzejnika i nie susz prania na kaloryferze, ponieważ utrudnia to dopływ ciepła. Zwróć uwagę na wyłączanie stanu czuwania w urządzeniach, których aktualnie nie używasz i utrzymuj stałą temperaturę w mieszkaniu.

Wdrożenie powyższych wskazówek z pewnością już wkrótce przyniesie oczekiwany skutek, a może nawet spektakularne efekty. Najważniejsze, aby dobre praktyki stały się rutyną - wówczas proste rozwiązania będą chronić domowy budżet, a ten pozwoli wygospodarować dodatkowe środki na drobne i większe przyjemności.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię