Baterie wannowe - co warto wiedzieć?

Wybór baterii wannowej może stanowić nie lada wyzwanie, ponieważ poza względami estetycznymi, element ten musi spełnić również kryterium funkcjonalności. Dobrze dopasowana do armatury łazienkowej, stanowi dla domowników gwarancję bezpieczeństwa i komfortowego użytkowania. Wybierając baterie do łazienki, należy zwrócić więc uwagę na kilka aspektów - m.in. sposób montażu i działania, dostępne funkcje, jak również materiał wykonania.

Sposób montażu baterii wannowych ściennych

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru tego rodzaju produktów jest ich sposób montażu. Z tego względu najczęściej wyróżniamy baterie ścienne lub stojące. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, przymocowywane są do ściany, bezpośrednio do instalacji wodnej.

Nie ma wątpliwości, że baterie wannowe ścienne są najpopularniejszym rozwiązaniem, dlatego występują powszechnie w wielu łazienkach. Wybierając ten rodzaj, warto jednak zwrócić uwagę na długość wylewki, która powinna pasować do budowy armatury. Montowane są najczęściej przed wykończeniem ścian, a także przed położeniem glazury. Na jakiej wysokości? Szacuje się, że modele ścienne powinny być umieszone minimum 10 cm nad krawędzi armatury. Warto jednak zaznaczyć, że ten typ baterii wannowej dzieli się na dwa rodzaje: natynkową i podtynkową.

To właśnie bateria wannowa natynkowa jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem w łazienkach. Przez bezpośrednie podłączenie do instalacji, cała jej konstrukcja jest widocznie wyeksponowana. Rodzaj ten jest zazwyczaj wyposażony w jeden lub dwa uchwyty. Baterie jednouchwytowe umożliwiają samodzielne dostosowanie strumienia oraz temperatury wody, przy użyciu specjalnej dźwigni. Wybierając ten rodzaj warto jednak mieć na uwadze, że ze względu na swoją budowę, modele te cechują się mniejszą wydajnością. Oznacza to, że armatura napełni się w tempie około 20-30 l/min, przez co czas oczekiwania może być nieco wydłużony. Z kolei bateria wannowa dwuuchwytowa umożliwia bezproblemowe regulowanie wody, za pomocą kurków. Zazwyczaj te modele odznaczają się klasycznym designem, przez co sprawdzają się w tradycyjnych aranżacjach łazienkowych.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się również baterie wannowe podtynkowe, których konstrukcja jest dyskretnie schowana. W rezultacie widzimy tylko wylewkę oraz mechanizm sterujący. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale w przypadku nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji łazienkowych. Poza walorami estetycznymi, niekwestionowaną zaletą modeli podtynkowych jest ich łatwość czyszczenia.

Bateria wannowa stojąca czy wolnostojąca?

Poza modelami ściennymi, wyróżnia się również baterie wannowe sztorcowe (inaczej: stojące lub nawannowe) oraz baterie wolnostojące. Zaletą pierwszego rodzaju jest wyjątkowo prosty montaż, który opiera się głównie na umieszczeniu elastycznych wężyków w otworze oraz podłączeniu ich do instalacji wodociągowej. Z tego właśnie względu baterie wannowe stojące okazują się doskonałym wyborem, gdy zależy nam jedynie na wymianie armatury, a nie na generalnym remoncie łazienki. Sprawdzają się szczególnie w sytuacji, gdy rury doprowadzające wodę znajdują się nisko. Baterie sztorcowe są najczęściej umieszczane na brzegu wanny lub na przylegającej do niej półce. Bez względu na to, czy postawimy na nowoczesny, czy ponadczasowy design, modele te prezentują się niezwykle elegancko.

Drugi rodzaj, jak sama nazwa wskazuje, stosowany jest w formie baterii do wanny wolnostojącej. Ze względu na to, że umiejscowiona jest przy armaturze, zazwyczaj na podłodzę, jej montaż powinien być dokładnie przemyślany przed dokonaniem remontu w łazience. Koszt zakupu baterii wolnostojących jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku standardowych modeli. Rodzaj ten prezentuje się jednak niezwykle efektownie, a także dostępny jest w wielu kształtach. Ze względu na swój pokaźny rozmiar, zaleca się jego zastosowanie w przestronnych łazienkach.

Na jakiej wysokości powinno się montować baterie nawannowe i wolnostojące? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od długości wężyków, które są doprowadzane do instalacji wodnej.

Dodatkowe funkcje baterii wannowych

Wybierając baterię wannową, warto również zwrócić uwagę na obecność dodatkowych funkcji, które wpływają na komfort użytkowania domowników. Jednym z takich rozwiązań jest termostat, który pozwala na ustawienie stałej temperatury oraz strumienia wody. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczną kąpiel, bez ryzyka poparzenia, co sprawdza się szczególnie w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Bateria wannowa z termostatem przekłada się również na oszczędność wody, ponieważ praktycznie chwilę po uniesieniu uchwytu, wydobywa się z niej woda o ustawionej temperaturze.

Innym funkcjonalnym rozwiązaniem może okazać się bateria wannowa z perlatorem, który umieszczony jest na końcu wylewki. Swoim wyglądem przypomina sitko o małych oczkach, którego zadaniem jest ograniczenie zużycia wody. Dokonuje tego poprzez wywieranie podciśnienia, w efekcie czego zostaje ona napowietrzona. Dodatkowo, skutecznie nakierowuje strumień wody, zapobiegając tym samym jej rozpryskiwania.

Urządzaniu łazienki od zawsze towarzyszy dylemat pomiędzy wyborem wanny i prysznica. Osoby, które nie potrafią zrezygnować z zalet obu urządzeń, decydują się na rozwiązanie 2w1. Wówczas, będą one potrzebować baterii wannowo-prysznicowej, wyposażonej w specjalny przełącznik. Dzięki jego obecności w jednej chwili można zdecydować się na długą, relaksującą kąpiel lub szybki, odświeżający natrysk. Wśród tych modeli dużą popularnością cieszy się również bateria wannowa z deszczownicą, która umieszczana jest na specjalnym wysięgniku.

Baterie wannowe - z jakiego materiału?

Wybierając baterie wannowe, należy szczególną uwagę zwrócić na jakość materiału z jakiego zostały wyprodukowane. Wpływa to bowiem nie tylko na wytrzymałość (a więc i długość użytkowania), ale jednocześnie na łatwość czyszczenia. Dużą popularnością cieszą się baterie wannowe z chromowanego mosiądzu. W przypadku głowicy, warto aby były to materiały ceramiczne, które przeciwdziałają przeciekaniu wody.

Baterie wannowe występują w bogatej palecie kolorów oraz rozmaitych kształtach, dzięki czemu z łatwością można znaleźć model, wpisujący się w aranżację łazienki. Warto jednak przed ich zakupem przeanalizować inne aspekty m.in. sposób montażu czy funkcjonalność.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię