Jak dobrać odpowiedni stelaż podtynkowy wraz z akcesoriami?

Stelaże podtynkowe, przeznaczone do montażu ceramiki łazienkowej na ścianie, nieustannie cieszą się rosnącą popularnością. Wynika to z faktu, że umożliwiają one powieszenie miski wc, bidetu lub umywalki w estetyczny i wygodny sposób. Takie rozwiązanie nie tylko wygląda nowocześnie i stylowo, ale także pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie, co sprawdza się mniejszych mieszkaniach, nie dysponujących dużym metrażem łazienki. Czym więc kierować się przy wyborze odpowiedniego stelaża podtynkowego?

Sposób montażu

Decydując się na montaż stelaża podtynkowego należy, przede wszystkim, uwzględnić, w jakim miejscu będzie on umieszczony. Na rynku znajdziemy bowiem zestawy podtynkowe instalowane bezpośrednio na ścianie, lub takie, które dodatkowo przytwierdzamy do podłogi. Te pierwsze będą odpowiednie, jeżeli miska wc ma się znajdować przy wytrzymałej ścianie nośnej, drugie natomiast sprawdzą się przy cienkich ściankach działowych.

Warto zwrócić uwagę także na to, jakie elementy wchodzą w skład zestawu do zabudowy. Dobrze, jeżeli oprócz samej ramy znajdziemy tam także elementy umożliwiające montaż urządzenia. Przy części z nich dołączony jest również zestaw przyłączeniowy do spłuczki, ale niekiedy konieczne jest jego dokupienie. Z pewnością warto zaopatrzyć się także w niezbędne zawory spustowe i napełniające.

Pojemność spłuczki

Informacją, którą na pewno powinniśmy sprawdzić wybierając stelaż do zabudowy, jest objętość spłuczki znajdującej się w zestawie. Standardowa pojemność tego zbiornika na wodę wynosi 6 l, jednak na rynku pojawia się coraz więcej zestawów podtynkowych do montażu wc ze spłuczką napełniającą się aż do 9 l. W takich przypadkach producent zazwyczaj przewiduje możliwość regulacji poziomu wody w rezerwuarze.

Ważnym aspektem przy doborze spłuczki jest również liczba trybów spłukiwania przewidziana przez producenta. Stelaże podtynkowe ze spłuczką posiadającą dwa tryby: całościowy (9-6 l) oraz połowiczny (3-5 l), pozwalają zaoszczędzić znaczne ilości wody. Rozwiązanie to, ze względu na swoje zalety ekonomiczne i ekologiczne, prawie całkowicie wyparło już spłuczki jednotrybowe.

Wysokość przycisku spłuczki

Stelaże pod zabudowę różnią się od siebie także poziomem umieszczenia przycisku spłukującego. W przypadku niskich zestawów, które zabudowujemy tylko do pewnej wysokości, zyskujemy niewielką półkę nad miską wc. W takim przypadku przycisk uruchamiający może znajdować się zarówno na poziomej, jak i pionowej płaszczyźnie obudowy.

Montując wysoki zestaw podtynkowy zazwyczaj rezygnujemy z tworzenia półki, a płaszczyzna ściany wyrównana zostaje do samego sufitu. W takiej sytuacji należy zdecydować, jak wysoko umieszczony ma zostać przycisk spłukujący. Możemy ulokować go nisko, aby nie był widoczny po podniesieniu deski sedesowej. Zaletą tego rozwiązania jest konieczność zamknięcia toalety przed spuszczeniem wody, co jest zdecydowanie higieniczniejsze. Wadą - możliwość przypadkowego naciśnięcia na przycisk opierając się o deskę.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię