Jak dobrać odpowiednią baterię umywalkową w łazience?

Zakup odpowiedniej baterii umywalkowej do łazienki nie zawsze jest łatwym zadaniem, gdyż asortyment renomowanych producentów nieustannie się powiększa. Ważne, aby z powodzeniem spełniała ona swoje podstawowe funkcje, a także wcielała się w rolę akcentu dekoracyjnego, którego design koresponduje z wystrojem pomieszczenia. Na jakie inne kryteria warto zwrócić uwagę podczas wyboru baterii umywalkowej, aby nie żałować podjętej decyzji?

Bateria sztorcowa lub naścienna, czyli preferowany sposób montażu

Zdecydowanie najpopularniejsze są aktualnie baterie stojące, czyli sztorcowe. Umieszcza się je w specjalnym otworze zlokalizowanym na powierzchni umywalki lub tuż obok niej, na blacie. Rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż pozwala na swoistą elastyczność. Wymiana baterii nie sprawia problemu, a przyłączenie jej do instalacji odbywa się za pomocą dedykowanych wężyków, więc lokalizacja rur nie ma większego znaczenia.

Zwolennicy minimalizmu chętnie decydują się na ścienne baterie montowane podtynkowo. Wówczas na ścianie nad umywalką widać jedynie wylewkę, rozetę oraz uchwyty. Można dzięki temu zaoszczędzić miejsce na umywalce, ale podjęcie decyzji o tym sposobie montażu należy podjąć już na etapie remontu łazienki, gdyż te baterie mocuje się bezpośrednio do przyłączy instalacji wodnej.

Bateria jednouchwytowa, dwuuchwytowa czy elektroniczna?

Podstawowa klasyfikacja baterii umywalkowych uwzględnia sposób ich obsługi. Rozwiązaniem uznawanym za najbardziej praktyczne i ekonomiczne jest bateria jednouchwytowa. Umożliwia bowiem szybkie i precyzyjne regulowanie wielkości strumienia oraz jego temperatury, co przekłada się na mniejsze zużycie wody. Tego rodzaju armatura jest wzbogacona o odpowiedni mieszacz.

Baterie dwuuchwytowe są doceniane przede wszystkim przez zwolenników niecodziennej estetyki oraz klasycznych trendów. Korespondują z aranżacjami w stylu retro, ale korzystanie z nich przysparza nieco więcej problemów. Aby ustalić pożądaną temperaturę, trzeba bowiem rozkręcić odpowiednio dwa kurki. Szacuje się, że w związku z tym zużycie wody może być nawet o 20% większe. 

Baterie elektroniczne z sensorem ruchu są szczególnie ekonomiczne, gdyż przepływa przez nie woda wyłącznie wtedy, gdy dłonie są zbliżone do wylewki. W warunkach domowych są nieco mniej popularne, ale często spotyka się je w obiektach użyteczności publicznej. W przypadku tych baterii do zalet zalicza się również fakt, że nie trzeba ich dotykać, co zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii, a także pozostawianiu nieestetycznych śladów.

Jakie elementy baterii odgrywają szczególnie istotną rolę?

Wybierając baterię umywalkową do własnej łazienki, należy zwrócić uwagę na obecność dodatkowych elementów, które kształtują jej użyteczność. Niemal niezauważalnym na pierwszy rzut oka akcesorium odgrywającym bardzo istotną rolę jest perlator (aerator). Jego funkcjonalność ma związek z napowietrzaniem strumienia wody, dzięki czemu przy takim samym zużyciu ma większą objętość. Ten prosty zabieg pozwala znacząco zredukować wysokość comiesięcznych rachunków.

Rozwiązaniem godnym uwagi jest także termostat. Baterie wzbogacone o niego umożliwiają najbardziej precyzyjne ustawienie pożądanej temperatury. Dzięki temu podczas kolejnego mycia rąk nie trzeba marnować czasu (ani wody) na regulację podstawowych parametrów.

Selekcjonując optymalny model baterii umywalkowej, należy zwrócić uwagę na cechy znajdującej się w niej głowicy. Istnieje wiele rodzajów, które korespondują z konkretnym typem baterii (termostatyczne, obrotowe, mieszakowe). To ten element odpowiada za szczelność armatury, a także łatwość modyfikowania właściwości strumienia. Właśnie dlatego za wszelką cenę trzeba unikać głowic plastikowych, które ulegają szybkiemu zużyciu. Lepszą alternatywą są elementy wykonane ze stali, ale rozwiązaniem polecanym przez wszystkich ekspertów są głowice ceramiczne. Stanowią bowiem synonimem długiej żywotności, a także przydatności.

Jak dopasować baterię do umywalki?

Dopasowanie baterii do konkretnej umywalki ma przede wszystkim związek z odpowiednią wylewką. Uznaje się, że wypływający z niej strumień wody powinien padać mniej więcej na środek misy. Aby sprawdzały się w tym również nieco krótsze wylewki, ich ujście ustawia się nieco pod kątem. Dobór odpowiednich rozwiązań wpływa w tym przypadku głównie na komfort użytkowania.

Balansowanie pomiędzy funkcjonalnością a atrakcyjnym designem

Wielu ludzi decyduje się na konkretną baterię umywalkową pod wpływem chwili. Często skuszeni atrakcyjnym designem lub zaskakująco niską ceną skłaniają się nieświadomie ku niefunkcjonalnym rozwiązaniom. Pozorna oszczędność szybko odwdzięcza się jednak uszkodzeniami, nieszczelnościami lub innymi problemami. W znalezieniu baterii, które łączą w sobie praktyczność i schludną prezencję, pomagają najwięksi producenci. Baterie umywalkowe Milo lub Duro odznaczają się starannością wykonania z wysokogatunkowego mosiądzu, dzięki czemu oferują nienaganną wytrzymałość. Ich trwała powłoka ozdobna (chromowana, inox, kolorowa) z pewnością nie ulegnie zniszczeniu lub zarysowaniom podczas standardowej konserwacji oraz czyszczenia.

Odpowiedni syfon - nieodłączny element strefy umywalkowej

W strefie umywalkowej zawsze widnieje również starannie dopasowany syfon. Jest to element instalacji wodno-kanalizacyjnej, przez który woda spływa do ścieków. Wybór odpowiedniego modelu jest kluczowy również ze względu na inne funkcje. Do jego zadań należy także zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów. Najpopularniejsze rodzaje to syfony butelkowe oraz rurowe. Oba zdecydowanie mają swoje mocne strony. Warto wybierać przede wszystkim modele wykonane z wytrzymałego tworzywa PVC od renomowanych producentów, takich jak Prevex.

Wybór odpowiedniej baterii umywalkowej należy starannie przemyśleć, aby mycie rąk czy codzienne czynności pielęgnacyjne nie były w najmniejszym stopniu utrudnione. Jej design powinien być również spójny z wystrojem łazienki, ale kluczowa jest przede wszystkim funkcjonalność. Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane aspekty i kryteria, zakup modelu skrojonego pod indywidualne oczekiwania będzie znacznie prostszy.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię