Jak dobrać odpowiednie zawory instalacyjne?

Dobór odpowiedniego zaworu jest ważny dla sprawnego funkcjonowania całej instalacji grzewczej i dla komfortu cieplnego w mieszkaniu. Zwłaszcza w nowych budownictwach warto dobrze rozplanować kwestie instalacji grzewczych i sanitarnych, które doprowadzają ciepło i wodę do mieszkania. Wybór odpowiedniego zaworu może wydawać się mało znaczącym elementem, jednak to w dużej mierze on odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całej sieci instalacyjnej.

Zawory instalacyjne - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Zawory instalacyjne dają gwarancję szczelności, ale też bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianej awarii. Takie zawory są bardzo proste w instalacji, wytrzymałe i niezawodne. Ważne jest, aby dobrze dobrać je do rodzaju systemów grzewczych, by uniknąć błędów, które trudno będzie skorygować. Ważny jest nie tylko sam zawór, ale także sposób jego instalacji oraz umiejscowienie. Instalacja grzewcza lub sanitarna jest swego rodzajem układem krwionośnym w domu, który musi być odpowiednio rozłożony, by działał prawidłowo.

  • Zawory czerpalne - polecany w szczególności do instalacji wody pitnej. Korpus wykonany z chromowanego mosiądzu nie koroduje oraz nie wpływa w żaden sposób na smak wody. Zawory czerpalne nadają się do instalacji zewnętrznych odprowadzania wody, na przykład przy domowych ogrodach lub na działkach, gdyż do takich zaworów można podłączyć wąż ogrodowy.
  • Zawory grzybkowe - wykorzystywane w instalacjach wodociągowych. Pełnią funkcję odcinającą lub regulującą. Zawór zaporowy grzybkowy, ze względu na swoją wytrzymałość, stosowany jest przede wszystkim w armaturze przemysłowej. Natomiast w tej sanitarnej używa się zaworu grzybkowego kątowego. Ten rodzaj służy do przyłączenia do instalacji armatury kuchennej i łazienkowej oraz urządzeń takich jak pralka czy zmywarka. Te dwa rodzaje zaworów do instalacji wodnej wykonuje się z ocynkowanego żeliwa lub mosiądzu.
  • Zawory kątowe - podobnie jak zawór zaporowy grzybkowy kątowy, tak i ten przeznaczony jest do armatury sanitarnej i instalacji wodociągowych. Zawory kątowe regulują i odcinają  dopływ wody. Są szczelne dzięki zastosowaniu co najmniej podwójnego o-ringu na trzpieniu.
  • Zawory kulowe - jest on najbardziej uniwersalnym z zaworów, gdyż w przemyśle, jak i w pomieszczeniach mieszkalnych stosuje się go przy systemach grzewczych, wodociągowych, sanitarnych, gazowych. Zawory kulowe są bardzo precyzyjne, dlatego stosowane są w kluczowych instalacjach w domu.
  • Zawory zwrotne - znajdą zastosowanie w instalacjach wodociągowych, ciepłowniczych, energetycznych i przemysłowych. Zawory zwrotne są jednoprzepływowe, dlatego muszą być odporne na wysokie ciśnienie. Montowane mogą być w pozycji pionowej lub poziomej.
  • Zawory spustowe - zwyczajowo wykonane z mosiądzu i montowane w systemach sieci centralnego ogrzewania. Zawory spustowe, zwane także kurkami spustowymi, służą do opróżniania kotła.

Systemy grzewczo-sanitarne w domu, który jest odpowiednio uszczelniony i zabezpieczony przez zawory, w odpowiedni sposób oddziałuje na dystrybucję i przewodnictwo ciepło, wody, czy gazu oraz rozprowadzanie do właściwych pomieszczeń.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię