Jak dobrać syfon do zlewozmywaka?

Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest, że po umyciu wszystkich naczyń wyciągasz ze zlewu korek, a zgromadzona woda bezpowrotnie spływa? Za wszystkim stoją syfony, których zastosowanie jest znacznie szersze, niż tylko odprowadzenie wody z pianą do rur kanalizacyjnych. A przy okazji ich obecność może znacznie ułatwić codziennie użytkowanie zlewozmywaka.

O syfonie zazwyczaj nie mówi się. A jak już się zaczyna, to oznacza, że albo coś nawaliło, albo dopiero wybierasz go do swojej nowej kuchni lub łazienki. Nie każdy jest jednak hydraulikiem i jednym rzutem oka na sklepowe półki bez wahania sięga po model, który będzie pasować do jego urządzenia. Syfony są niezbędnym wyposażeniem każdego urządzenia sanitarnego, a te jak wiadomo różnią się od siebie. Poniżej przedstawiamy Ci kilka porad jak nie wpaść w syfonową pułapkę i jak wybrać ten jeden odpowiedni do Twojego zlewozmywaka.

Ilość komór ma znaczenie

Przede wszystkim, na początku powinieneś spojrzeć na swój zlew i zakodować, czy posiada on tylko jedną, czy może dwie komory. Od tego w głównej mierze zależy dobór syfonu. Nie będzie pewnie odkryciem Ameryki, jeśli zdradzimy, że do zlewów jednokomorowych nadaje się syfon zlewozmywakowy pojedynczy. Ten model jest idealnie przystosowany do małych pomieszczeń (z reguły w takich znajdują się zlewy z jedną komorą), bo gwarantuje dużą oszczędność miejsca (np. pod szafką), a przy okazji jest niezwykle praktyczny, bo posiada dodatkowe przyłącze do zmywarki lub pralki, jeśli zlew znajduje się na terenie łazienki.

Schody zaczynają się przy zlewach dwukomorowych. Tu trzeba zwrócić uwagę na więcej elementów. Po pierwsze, na średnicę otworu (standardowo jest to 3,5'), a także na to, czy obie komory znajdują się na tej samej wysokości. Jeśli nie, będziesz potrzebować model z możliwością regulacji poziomów, jak syfon butelkowy podwójny, który podobnie jak jego pojedyncza wersja posiada dodatkowe przyłącza oraz nie zajmuje wiele miejsca.

Pewnie jednak zastanawiasz się, co kryje się pod pojęciem „butelkowy”. To proste, syfony dzielimy właśnie na butelkowe oraz rurowe (w kształcie litery U). Te pierwsze są rzadziej spotykane w kuchniach, ze względu na swoją wąską konstrukcję. Natomiast syfon rurowy podwójny znacznie częściej pojawia się pod zlewem, bo też rzadziej się zapycha.

Odpływy, przelewy

Odpływy i przelewy niewprawionym majsterkowiczom mogą kojarzyć się z ruchami fal morskich. Ale te same dwa pojęcia odnoszą się także do syfonów. Odpływ wody to podstawowe zadanie tego urządzenia, które może ułatwić syfon zlewozmywakowy z korkiem. Ułatwia on zatrzymanie wody w komorze za pomocą automatycznego mechanizmu (bez użycia tradycyjnego, gumowego korka), ale także zapobiega wydostawaniu się z rur nieprzyjemnych zapachów.

Inaczej jest z przelewami, czyli specjalnymi otworami, które zapobiegają przelaniu się wody z komory. Syfon należy zatem dostosować do zlewozmywaka nie tylko pod kątem ilości tych komór i średnicy otworów, ale także trzeba zwrócić uwagę, czy posiada on przelewy. Jeśli tak, dobrym wyborem będzie syfon zlewozmywakowy podwójny, która umożliwia podłączenie odpływu do dwóch przelewów (każdy w oddzielnej komorze), a tym samym zapobiegnie powodzi na podłodze, gdy zapomnisz, że odszedłeś tylko na chwilę od zlewu, do którego wciąż leje się woda.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię