Jak prawidłowo dbać o akcesoria i armaturę łazienkową?

Prawidłowa pielęgnacja baterii łazienkowych przekłada się nie tylko na estetyczny wygląd, ale przede wszystkim na ich bezawaryjne działanie. W tym celu należy zadbać o regularne czyszczenie i konserwację, zarówno elementów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Chcąc cieszyć się nienagannym wyglądem i funkcjonalnością wnętrza, warto równocześnie pamiętać o pielęgnacji pozostałych dodatków, zaliczanych do galanterii łazienkowej. Jak zatem prawidłowo dbać o akcesoria i baterie w łazience?

Regularna konserwacja głowicy baterii

Wiele czynników, takich jak m.in. osady z wody czy kamienia, mogą utrudniać sprawne regulowanie strumienia i temperatury wody. Z tego powodu, należy co jakiś czas pamiętać o czyszczeniu głowicy baterii łazienkowych. Poziom kumulowanych zanieczyszczeń, a co za tym idzie: częstotliwość przeprowadzania tego zabiegu, zależy często od rodzaju armatury łazienkowej. Baterie dwuuchwytowe wyposażone są zazwyczaj w głowice suwakowe, które wykazują większą odporność na zanieczyszczenia pochodzące z wody, niż występuje to w przypadku baterii łazienkowych jednouchwytowych.

Te drugie posiadają najczęściej głowice ceramiczne, składające się z dwóch wypolerowanych i ściśle do siebie przylegających płytek. To właśnie w tym miejscu kumulują się często osady i kamień, w efekcie czego regulator napotyka na tarcia i odznacza się coraz mniej skutecznym działaniem. Z tego względu, warto co kilka miesięcy wyciągnąć głowicę, a następnie dokładnie ją wyczyścić przy użyciu bieżącej wody. Jeżeli pomimo tego rodzaju zabiegów, swobodna regulacja strumienia i temperatury nie będzie możliwa, warto delikatnie nałożyć na powierzchnię głowicy warstwę smaru silikonowego, dedykowanego do wody użytkowej.

W przypadku wewnętrznych powierzchni, warto również pamiętać o właściwym użytkowaniu syfonu umywalkowego. Aby zapewnić mu odpowiednią drożność, a tym samym uniknąć wizyty hydraulika, warto uważać, aby do odpływu nie wypadały włosy czy tłuste osady z kosmetyków. Dodatkowo, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnego sita czy korka.

Czyszczenie zewnętrznych powierzchni baterii

Najczęstszym błędem w trakcie czyszczenia baterii łazienkowych jest stosowanie dokładnie tych samych środków, które przeznaczone są do pielęgnacji umywalek czy wanien. Armatura pokryta warstwą chromu czy niklu wymaga specjalnej konserwacji, a zawarte w niektórych detergentach substancje mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń powłoki.

Dlatego chromowane baterie należy czyścić regularnie, ale nigdy przy użyciu chropowatych ścierek i drapaków, a także preparatów, których skład obejmuje alkohol, kwasy, zasady czy związki chloru. Zamiast tego, warto wyposażyć się w akcesoria z mikrofibry, a także środki chemiczne dedykowane do pielęgnacji określonych powierzchni. Po umyciu, baterię łazienkową należy dokładnie wysuszyć i wypolerować. Pielęgnacja powierzchni zewnętrznych armatury powinna odbywać się minimum dwa razy w tygodniu, z kolei co jakiś czas, warto pamiętać również o czyszczeniu innych elementów instalacji. Doskonałym przykładem są węże przyłączeniowe do baterii łazienkowych (np. wannowych czy prysznicowych), które wystarczy delikatnie przemyć szmatką.

W kwestii czyszczenia powierzchni zewnętrznych armatury łazienkowej, nie można również zapomnieć o pielęgnacji perlatora. Mowa o elemencie, który znajduje się na samym końcu wylewki, pełniący rolę napowietrzacza wody. W celu wyczyszczenia, wystarczy wykręcić perlator z baterii łazienkowej, a następnie dokładnie oczyścić sitko pod strumieniem. Wkręcając napowietrzacz na swoje miejsce, warto jednak uważać, aby prawidłowo umieścić uszczelkę.

Domowe sposoby na eliminowanie kamienia

W sprzedaży dostępnych jest wiele środków chemicznych, które mogą okazać się skutecznym wsparciem w eliminowaniu rozmaitych zabrudzeń czy kamienia z baterii łazienkowych. Warto jednak ostrożnie dobierać detergenty, aby zapobiegać uszkodzeniom trudnych w konserwacji powłok. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z domowych, sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest roztwór wody z octem (w proporcji 1:1), który stosowany raz w tygodniu zapewni armaturze idealny blask, a także skutecznie usunie kamień i zabrudzenia. Wystarczy stworzyć taką mieszaninę, namoczyć w niej gazę, a następnie owinąć ją wokół baterii i pozostawić na kilkanaście minut. Na koniec wszystko należy dokładnie spłukać oraz wypolerować armaturę. Innymi łatwo dostępnymi produktami, które okażą się skuteczne w walce z kamieniem są np. ocet winny, spirytus salicylowy czy cytryna.

Pielęgnacja galanterii łazienkowej

Kompleksowa pielęgnacja łazienki obejmuje również regularne czyszczenie galanterii łazienkowej. Podobnie, jak w przypadku baterii, sposób konserwacji tych elementów jest uzależniony od materiału, z którego powstały. Wiele akcesoriów m.in. półek, uchwytów, dozowników, mydelniczek, koszy na śmieci czy stojaków pokryte są warstwą chromu, dlatego warto w ich przypadku stosować te same zalecenia, co w przypadku armatury.

Galanteria łazienkowa ze stali nierdzewnej wymaga regularnej pielęgnacji, przy użyciu delikatnych środków. W większości zabrudzeń, wystarczająca okaże się gąbka zwilżona wodą. Na wypadek powstania kamienia lub silnych plam, można śmiało sięgnąć po wspomniany wcześniej roztwór z octu, bądź też zastosować płyn do mycia naczyń w połączeniu z ciepłą wodą. Bez względu na to, czy wykorzystywane są domowe sposoby, czy też środki chemiczne zakupione w sklepie, za każdym razem powierzchnie należy dokładnie osuszyć i wypolerować.

Właściwa i systematyczna pielęgnacja armatury łazienkowej i akcesoriów przekłada się nie tylko na ich estetyczny wygląd, ale i długą żywotność oraz bezawaryjne działanie. Aby czyszczenie przyniosło zamierzone rezultaty, należy pamiętać o doborze odpowiednich środków.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię