Jak przygotować żywopłot na nadchodzący sezon?

Żywopłot to jeden z najbardziej wdzięcznych elementów naszego ogrodu. Trwały – bo odpowiednio pielęgnowany, zostanie z nami na lata, praktyczny – ochraniający przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, a także estetyczny – zarówno jako tło dla innych kwiatów, jak i ozdoba sama w sobie. I choć troska o żywopłot może początkowo stanowić wyzwanie, to jego staranna pielęgnacja pozwoli nam cieszyć się pięknym ogrodem przez długi czas. Jak więc zadbać o efektowny wygląd żywopłotu na wiosnę?

Odpowiednie nawodnienie

Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o nawadnianiu roślin żywopłotowych. Zazwyczaj potrzebują one dużej ilości wody, co oznacza, że trzeba je systematycznie podlewać, co warto podkreślić w perspektywie nadchodzących ciepłych miesięcy.

Cięcie

Wczesna wiosna to czas pierwszego przycinania żywopłotu z roślin zimozielonych. Jego regularne przycinanie, oprócz formy i zaplanowanego kształtu, jest niezbędne w zagęszczaniu i krzewieniu się roślin. Krzewy najlepiej przyciąć w marcu, zanim rośliny zdążą wypuścić nowe pędy. Dzięki temu pozbędziemy się starych gałęzi, zrobimy miejsce dla swobodnego, z dostępem do światła słonecznego, rozwoju nowych.

Chociaż żywopłoty nieformowane nie wymagają regularnego strzyżenia, to wczesna wiosna jest dobrą porą, żeby zajrzeć i do nich.

Niezbędne narzędzia

Aby przyciąć żywopłot, warto zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia. Biorąc pod uwagę rozmiar żywopłotu oraz jego typ, możemy dobrać odpowiadające nam nożyce.

Dzięki nożycom elektrycznym szybko zadbamy o równą powierzchnię żywopłotu. Umożliwi nam to pracę zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na większej powierzchni. W wyborze nożyc warto zwrócić uwagę na pracę silnika – większość dostępnych na rynku modeli waha się w przedziale od 400 do 700 W.

Zaletą nożyc do żywopłotu bez wątpienia jest ich ciche użytkowanie. Dzięki temu praca z narzędziem będzie możliwa w pobliżu innych budynków mieszkalnych, bez narażania się sąsiadom. Wybierając nożyce istotna jest także kwestia bezpieczeństwa. Większość nożyc elektrycznych posiada wyłączniki bezpieczeństwa na uchwycie, co jest wygodnym i sprawdzonym rozwiązaniem.

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu to wybór dla dbających o środowisko. Przy zerowej emisji zanieczyszczeń i niskim hałasie są przyjaznym oraz wydajnym rozwiązaniem.

Z grubszymi gałęziami bez problemu poradzą sobie nożyce spalinowe. Choć w użytkowaniu są nieco cięższe niż pozostałe modele, nadrabiają skutecznością.

Ptaki pod ochroną

W niektórych z żywopłotów gniazdują ptaki. W takich wypadkach ze strzyżeniem żywopłotu trzeba poczekać do czerwca, do momentu w którym młode opuszczą gniazda.

Nawożenie

Aby zapewnić żywopłotowi optymalny rozwój, powinniśmy też zadbać o zasobność gleby. Wczesna wiosna to czas na uniwersalne mieszanki. Sprawdzoną opcją jest również kompost – wokół roślin rozkładamy warstwę od 3 do 5 cm.

Sumienne nawożenie, staranne przycięcie i nawodnienie bez wątpienia zapewnią roślinom żywopłotowym dobry start na początek sezonu.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię