Jak skutecznie zwiększyć efektywność instalacji grzewczej?

Coraz wyższe rachunki za ogrzewanie powinny skłaniać mieszkańców do sprawdzenia efektywności instalacji grzewczej w budynku. W niektórych przypadkach, wystarczy bowiem zadbać o właściwą konserwację poszczególnych elementów, w innych natomiast rozważyć wymianę określonych podzespołów. Wadliwa instalacja grzewcza prowadzi nie tylko do zwiększonych kosztów, ale przyczynią się także do zmniejszenia komfortu cieplnego mieszkańców. Jak zatem zwiększyć jej efektywność?

Przegląd poszczególnych elementów instalacji

W okresie letnim, gdy instalacja grzewcza nie jest używana, warto przeprowadzić kontrolę i konserwację poszczególnych podzespołów. W pierwszej kolejności, należy przystąpić do czyszczenia kotła, w którym w wyniku spalania rozmaitych materiałów (np. wilgotnego węgla) gromadzą się osady. Te z kolei mogą przekładać się negatywnie na działanie instalacji (m.in. większe zużycie paliwa czy powstanie awarii), a także mogą wydzielać do środowiska toksyczne substancje. Następnie należy przystąpić do kontroli kotła oraz poszczególnych podzespołów np. dmuchawy, wentylatora do pieca czy pompy obiegowej. Jeżeli któryś z elementów jest wysłużony, warto zdecydować się na jego wymianę, która w dłuższej perspektywie czasu może przyczynić się do znacznej oszczędności pieniędzy.

Konserwacja lub wymiana grzejników

Niepokojąco wysokie rachunki za ogrzewanie mogą być impulsem do wymiany grzejników. Zanim jednak dojdzie do podjęcia takiej decyzji, należy się zastanowić, czy  zapewnione zostało odpowiednie czyszczenie i konserwacja. Każdego roku (najlepiej latem) warto dokładnie sprawdzić stan grzejników. Do pielęgnacji zewnętrznej powierzchni, nie należy używać środków, które mogłoby uszkodzić powłokę lakierniczą. To bardzo ważne, gdyż przyczynia się do zmniejszenia żywotności grzejnika. Co ciekawe, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, susząc za jego pomocą ścierki, które są zwykle nasączone rozmaitymi detergentami. Warto więc dokładnie przeanalizować, czy na powierzchni grzejników nie ma żadnych odprysków, prowadzących do wycieku wody. Kluczowe na tym etapie jest także sprawdzenie ciśnienia (czy nie jest ono przypadkiem zbyt niskie) oraz w razie potrzeby dokonanie odpowietrzenia.

Jeżeli zła jakość grzejników przekłada się na efektywność instalacji grzewczej, należy dokonać ich wymiany. Obecnie asortyment tych elementów jest na tyle szeroki, że z łatwością można dopasować odpowiedni model do rodzaju, ale i stylu wnętrza. Do domów wybierane są najczęściej grzejniki stalowe i aluminiowe, które przyciągają uwagę dekoracyjnym wykończeniem.

Wiele osób, przeprowadzających konserwację lub wymianę grzejników, zapomina o sprawdzeniu dwóch innych elementów. Ich prawidłowe działanie przekłada się na redukcję poziomu zużycia energii nawet o kilkadziesiąt procent. Mowa oczywiście o zaworach termostatycznych i głowicy grzejnikowej.

Udrażnianie rur CO

Sprawne i bezawaryjne działanie instalacji centralnego ogrzewania jest m.in. uzależnione od prawidłowej modernizacji rur. Mowa o skutecznym czyszczeniu oraz zabezpieczeniu powierzchni przed ponownym nagromadzeniu się osadów czy powstawaniem rdzy. W trakcie użytkowania sieci wodnej w rurach kumulują się m.in. związki żelaza czy wapnia, a tym samym zakłócona zostaje ich odpowiednia przepustowość. Do ich czyszczenia wewnątrz instalacji dedykowane są specjalne środki chemiczne, po które najlepiej sięgnąć przed nastaniem okresu jesiennego. Prawidłowa modernizacja instalacji grzewczej zapobiega powstaniu rozmaitych problemów, w tym np. zapowietrzania się, niedostatecznego dogrzania grzejników czy też blokowania pionów. Dokładne czyszczenie, przy użyciu specjalnego środka, jest również konieczne przed montażem nowego kotła wraz pompą CO, a także przed wymianą grzejników.

Warto mieć na uwadze, że w razie szybkiego wykrycia oraz wyeliminowaniu kamienia w rurach, zmniejsza się znacznie ryzyko uszkodzenia sprzętów, do których doprowadzona jest woda. Dodatkowo, polepszeniu ulegną parametry grzewcze w okresie zimowym.

Sterowniki do regulacji temperatury

Dobrze dopasowana pompa obiegowa CO daje duże możliwości w rozbudowie systemu grzewczego, a także pozwala na swobodne regulowanie temperatury. W rezultacie zwiększa się skuteczność samej instalacji. Regulator temperatury kotła CO pozwala na sterowanie nadmuchem oraz służy do załączania pompy obiegowej. Swobodne ustawienie temperatury, dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców czy charakteru danych pomieszczeń, przekłada się na redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem.

Odpowiednia izolacyjność cieplna budynku

Wysoki skok rachunków za ogrzewanie może wynikać nie tylko z wadliwego systemu grzewczego, ale nie odpowiedniej izolacyjności cieplnej stopów, ścian, okien czy drzwi zewnętrznych. Zanim właściciel domu przystąpi się do modernizacji instalacji, warto aby sprawdził poziom termoizolacyjności budynku. Prace takie, jak m.in. uszczelnienie lub wymiana okien i drzwi, a także docieplenie podłogi na gruncie i ścian, przełożą się na większą efektywność instalacji grzewczej.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię