Jak zabezpieczyć drzwi przed włamaniem?

Wypadki chodzą po ludziach - choć jest w tym powiedzeniu sporo prawdy, to wypada zaznaczyć, że przed wieloma z nich można w prosty sposób się uchronić lub znacznie zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Co więc zrobić, by nie paść ofiarą włamania i kradzieży? Istnieje wiele sprawdzonych metod prewencji, choć z pewnością nie wszystkie z nich są powszechnie wykorzystywane. Wynika to często z nieświadomości wielu osób, które mimo szczerych chęci nie wiedzą jak skutecznie się przed owym włamaniem zabezpieczyć. Oto lista akcesoriów do drzwi, które bezbłędnie spełniają tę rolę i które z pełną premedytacją można dopisać do listy zakupów obowiązkowych.

Samozamykacze drzwi

To jedne z podstawowych przyrządów na tej liście - jak sama nazwa wskazuje, służą do automatycznego zamykania drzwi. Dzielą się na samozamykacze podłogowe, szynowe oraz ramieniowe, a ich odpowiedni dobór uzależniony jest od następujących czynników:

  • szerokości oraz ciężaru skrzydła drzwiowego,
  • sposobu i zakresu regulacji pracy samozamykacza,
  • sposobu oraz miejsca montażu,
  • rodzaju funkcji dodatkowych,
  • walorów estetyczno-użytkowych.

Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na przemyślany zakup i wybrać taki samozamykacz, który sprawdzi się najlepiej w danym miejscu.

Zamki do drzwi

To zdecydowanie najbardziej powszechny i rozpoznawalny element służący do zabezpieczenia drzwi, umożliwiający ich otwieranie i zamykanie.  Wyróżnia się następujące rodzaje zamków do drzwi:

  • zamki wpuszczane,
  • zamki oszczędnościowe,
  • zamki wierzchnie,
  • zamki wierzchnie tradycyjne.

Współczesne zamki do drzwi wyposażone są w systemy mające zapobiec próbom ich przewiercenia, wyłamania bądź otwarcia wytrychem. Standard bezpieczeństwa określany jest na podstawie ilości zapadek znajdujących się we wkładce cylindrycznej zamka - im więcej zapadek, tym trudniej jest obejść takie zabezpieczenie. Przykładowo, 5 zapadek to standardowy poziom bezpieczeństwa. Gdy we wkładce znajduje się 6 zapadek bądź więcej (a także dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe), mówi się o zwiększonym poziomie zabezpieczeń. Decydując się na zakup zamka, należy mieć na uwadze takie parametry, jak jego wymiar i kształt, wysokość i grubość drzwi oraz kierunek ich otwierania. Gdy dochodzi do wymiany zamka antywłamaniowego na nowy, warto także dokonać pomiarów starego modelu - pomoże to w późniejszym doborze właściwych wymiarów nowego zamka tak, by możliwie jak najskuteczniej zamaskować otwory w drzwiach

Wkładki bębenkowe

Wkładki to element niezbędny, który wraz z wpuszczanymi zamkami dba o właściwe zabezpieczenie drzwi przed próbą włamania. Użycie odpowiedniej wkładki do zamka wpuszczanego wpływa bezpośrednio na niezawodne działanie zamka wpuszczanego, zatem stanowią one nierozerwalną parę. Ważny jest dobór jej odpowiednich rozmiarów - zaczynają się one od 30 mm i rosną w górę co 5 mm. Wymiary składają się z dwóch podstawowych elementów. Przykładowo, zapis 30/40 informuje, że odległość od czoła wkładki bębenkowej do środka otworu na wkręt mocujący wynosi 30 mm, natomiast od otworu do drugiego czoła jest 40 mm.

Gdy mowa o bezpieczeństwie, warto odpowiednio w nie zainwestować. Biorąc pod uwagę bogactwo dostępnych na rynku produktów, każdy bez problemu dobierze takie akcesoria, które spełnią w całości jego wymagania i pozwolą poczuć się bezpiecznie oraz komfortowo, niezależnie od okoliczności.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię