Jaką kosiarkę wybrać? Poradnik dla początkujących

Przeprowadziłeś się z bloku do własnego domu z ogrodem i po raz pierwszy zaskoczył Cię wysoki trawnik? A może masz już wprawę, ale po prostu planujesz zakup nowej kosiarki i nie wiesz, jaką wybrać? Przedstawiamy kilka praktycznych i wielozadaniowych urządzeń do zaprowadzenia porządku na „zielonym dywanie”.

Pielęgnacja trawnika, choć wydaje się wyzwaniem nietrudnym, wcale nie jest łatwą czynnością. Głównie dlatego, że koszenie bywa czasochłonne (przy dużych powierzchniach) i wymaga powtarzalności. W zależności od pogody, przycinanie murawy może mieć miejsce nawet co tydzień. Zarówno przy upałach, jaki i deszczowej aurze, należy wystrzegać się sytuacji, w której trawnik albo nadmiernie rośnie, albo żółknie od promieni słonecznych. Aby temu wszystkiemu podołać, musisz mieć niezawodny sprzęt, który odciąży Cię w tej pracy.

Wielkość ogrodu decyduje

Wybór kosiarki w największym stopniu zależy od tego, jaki wielki jest Twój ogród. To dlatego, że każde urządzenie ma swoje ograniczenia. Na przykład kosiarka elektryczna Victus lub kosiarka elektryczna Makita to łatwe w operowaniu narzędzia, które dedykowane są małym posesjom. Obie cechują się cichą pracą, a także posiadają 3-stopniową regulację koszenia, dzięki którym przystrzyrzesz trawę nawet do wysokości 55 milimetrów. Gwarantują także dokładne cięcie blisko krawędzi chodnikowych. To sprawne urządzenia do użytku prywatnego, które jednak nie sprawdzą się przy rozległych powierzchniach.

Największym ograniczeniem kosiarek elektrycznych jest praca „na kablu”. To dlatego przy wielkich ogrodach nieoceniona będzie kosiarka spalinowa Oleo-Mac, wyposażona w system 4 cutting device. Odpowiada on za rozdrabnianie i wyrzut boczny trawy, jeśli nie chcesz, aby trafiła od pojemnego kosza (70 l) z tyłu (kosze są standardem we wszystkich kosiarkach). To urządzenie gwarantuje również płynną jazdę na nierównych płaszczyznach dzięki blaszanym kołom i dużej szerokości cięcia (51 cm). Równie jakościową alternatywą może być także kosiarka spalinowa Makita, która ma zbliżone parametry, a oprócz tego wyposażona jest również we wskaźnik zapełnienia kosza. Oba urządzenia są także bardziej wielofunkcyjne od kosiarek elektrycznych - w porównaniu do nich mogą kosić nawet na wysokości przekraczającej 70 milimetrów.

Zatroszcz się o trawnik!

Myli się ten, który uważa, że dbanie o murawę ogranicza się do jej skoszenia. Równie istotne jest napowietrzenie i usunięcie z trawnika mchów, chwastów czy innych „szkodników”. Taki zabieg nazywa się wertykulacją, a do jego wykonania potrzebny jest wertykulator elektryczny. Ten sprzęt od klasycznej kosiarki różni się tym, że jego zadaniem jest właśnie usunięcie tzw. filcu z powierzchni murawy za pomocą wałka z nożami o 4-stopniowej regulacji głębokości nacinania. Oprócz tego wertykulator posiada aerator, dzięki któremu do gleby pod trawnikiem dochodzi powietrze - to jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy nawozisz swój „zielony dywan”. Przy użyciu wspomnianych urządzeń może on prezentować się okazale niczym pole golfowe.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię