Kosy spalinowe - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Prawidłowa pielęgnacja trawnika i przydomowej przestrzeni nie byłaby często możliwa, gdyby nie użycie kosy spalinowej. Znajduje ona zastosowanie w trudno dostępnych miejscach, słowem: wszędzie tam, gdzie zwykła kosiarka nie zdaje egzaminu. Z tego względu sprawdza się doskonale do wycinania wysokiej trawy czy zarośli na skarpach i w rowach. Wybór odpowiedniej kosy spalinowej nie jest jednak prostym zadaniem, a szeroki wybór dostępnych modeli nie ułatwia podjęcia tej decyzji. Czym zatem należy się kierować?

Kosa spalinowa czy elektryczna?

Przewagą modeli spalinowych nad kosami elektrycznymi jest ich możliwość pracy bez stałego podłączenia do źródła zasilania. W efekcie możemy nimi swobodnie operować, a także usuwać chwasty i zarośla w oddalonych od domu i trudno dostępnych miejscach. Na komfort użytkowania, poza brakiem obecności kabla, wpływa również ich niewielka waga. Wybierając kosę spalinową, należy dokładnie zastanowić się na jakim obszarze oraz do jakich prac będzie ona wykorzystywana.

Od wielkości terenu, na którym najczęściej będziemy stosować ten rodzaj urządzenia, zależy zakres jego koszenia. Jeśli jest to duży obszar, zdecydowanie lepiej nabyć model o zakresie 30-35 cm. W sytuacji, gdy np. nasz przydomowy ogród nie odznacza się dużą powierzchnią, powinno wystarczyć 20-25 cm.

Kosa spalinowa do wysokiej trawy

Wybierając odpowiedni model, należy również dokładnie zastanowić się nad rodzajem prac ogrodowych, do jakich ma on posłużyć (np. jak wysoka trawa będzie koszona). Zasadniczo można wyróżnić trzy rodzaje tego urządzenia:

  • kosę żyłkową,
  • kosę z metalowym ostrzem,
  • kosę przystosowaną do cięcia tarczą.

Pierwszy z nich, a więc kosa spalinowa żyłkowa, sprawdza się doskonale w pracach, w których liczy się wysoka dokładność. Z tego względu stosowana jest do pielęgnacji miejsc w pobliżu ozdobnych krzewów, kwiatów czy murków. Ponadto, nie ulega ona łatwo zniszczeniom (w tym zwłaszcza przekrzywieniu głowicy) w sytuacji zetknięcia z kamieniami.

Kosa spalinowa z metalowym ostrzem przeznaczona jest do pracy na nieco bardziej rozległych terenach, które są mocno porośnięte wysoką trawą czy rozmaitymi chwastami. Wszystko za sprawą znacznie większej wydajności, a przeważnie i mocy. To, w połączeniu z odpowiednią ergonomią sprawią, że modele te zapewniają wysoki komfort w trakcie długotrwałej pracy.

Kosy spalinowe przystosowane do cięcia tarczą sprawdzają się doskonale do koszenia gęstej i twardej trawy, a także do cięcia krzewów oraz cienkich drzew. Wybierając rodzaj tarczy, należy zwrócić uwagę na jej średnicę, grubość, ale co najważniejsze: ilość zębów (im większą, tym wyższa skuteczność działania). Bardzo często modele przystosowane do cięcia przy jej użyciu, dostępne są także z żyłką.

Czy kosą spalinową można kosić mokrą trawę?

Zasadniczo nie powinno się kosić mokrej trawy za pomocą kosy spalinowej. Niemniej, jeśli występuje taka konieczność należy dokonywać tego dwustopniowo. Chodzi o to, aby początkowym ruchem przyciąć górną część trawy, a następnie warstwę znajdującą się poniżej. Warto jednak mieć na uwadze, że skoszenie wilgotnej trawy wiąże się ze zwiększeniem jej podatności na szkodliwe działanie mikroorganizmów. O ile, kosa spalinowa okaże się skuteczna w skracaniu trawnika, to należy pamiętać o ryzyku powstania pewnych chorób.

Dlaczego kosa spalinowa traci moc?

Istnieje kilka przyczyn, w wyniku których kosa spalinowa traci moc. Najczęściej wynika to z niewłaściwego dopasowania sprzętu do charakteru prac, nieprawidłowej konserwacji (np. czyszczenia filtra) czy też regularnej wymiany paliwa.

Dlatego, decydując się na zakup kosy spalinowej, kluczową kwestią jest przeanalizowanie podstawowych parametrów w poszczególnych modelach. Na pierwszym miejscu jest oczywiście moc silnika, która powinna być dostosowana do rodzaju prac ogrodowych, a także wielkości i ukształtowania terenu. Wysokość tego parametru wpływa zarówno na wydajność, jak i na szerokość koszenia. Najczęściej urządzenia te odznaczają się mocą od 450W do 3KM. Optymalnym rozwiązaniem dla osób, które szukają skutecznego, a zarazem pierwszego tego typu urządzenia jest kosa spalinowa o mocy 700 W. Warto jednak mieć na uwadze, że modele posiadające dużą mocą (przeznaczone do koszenia obszernych i trudnych miejsc np. kosa spalinowa o mocy 3,7 KM), odznaczają się jednocześnie większym ciężarem. Wówczas, należy zadbać, aby wybrany model został wyposażony w specjalne szelki czy pas podtrzymujący.

Inny dylemat może powstawać w trakcie wyboru pomiędzy 2-suwowym a 4-suwowym silnikiem. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Kosa 2-suwowa odznacza się łatwiejszą konserwacją oraz mniejszą awaryjnością, ze względu na prostszą konstrukcję silnika. Dodatkowo, cechuje się większą wydajnością i mniejszą wagą, niemniej emituje wiele spalin, co może okazać się szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i użytkownika urządzenia. Jej pracy towarzyszy często nieprzyjemny zapach i hałas. Ponadto, do jej uruchomienia konieczna jest mieszanka benzyny i oleju.

Z kolei kosy 4-suwowe, pomimo swojej mniejszej wydajności, są znacznie bezpieczniejsze dla środowiska i zdrowia człowieka. W ich przypadku nie ma konieczności przygotowania specjalnej mieszanki paliwowej, niemniej wymagają one bardziej skomplikowanej konserwacji. Pomimo swojej większej wagi, są znacznie łatwiejsze w obsłudze (posiadają specjalny system tłumienia wibracji) i cichsze w działaniu. Dodatkową zaletą kos spalinowych 4-suwowych jest fakt, że w początkowej fazie rozruchu nie pojawia się problem z nierówną pracą silnika.

Kosy spalinowe do 1000 zł - nasz wybór

Te funkcjonalne sprzęty do pielęgnacji nie muszą wcale być kosztowną inwestycją. W asortymencie dostępne są modele odznaczające się wydajnym działaniem, których cena nie przekracza 1000 zł. Oto jedne z nich:

  1. Kosa spalinowa Oleo-Mac BCH 400T (880 zł) - wyposażona 2-suwowy silnik, sprawdzi się doskonale do użytku farmerskiego lub amatorskiego. Posiada m.in. regulowaną elektronicznie cewkę cyfrową oraz niezawodną głowicę żyłkową “Tap & Go”, która pozwala na nieprzerwaną pracę.
  2. Kosa spalinowa Oleo-Mac BC 240T (999,01 zł)- może być z powodzeniem stosowana zarówno przez profesjonalistów, jak i podczas prac porządkowych wokół domu. Posiada 2-suwowy silnik oraz innowacyjną głowicę z żyłką o średnicy 2,4 mm. Za sprawą wału napędowego 150 cm operator może cieszyć się komfortową pozycją w trakcie pracy.
  3. Kosa spalinowa Oleo-Mac Sparta 250 (775 zł) - sprawdzi się doskonale podczas pielęgnacji ogródka, za sprawą swojej lekkiej i łatwej w manewrowaniu konstrukcji. Wyposażona m.in. w pompkę rozruchową oraz silnik Burn Right (spełniający wymogi norm emisji spalin).

Wykorzystanie kos spalinowych w pielęgnacji ogrodu niesie ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim na korzyść tych urządzeń przemawia wszechstronność ich zastosowania oraz wysoki komfort pracy. Aby jednak kosa spalinowa dobrze spełniała swoje zadania, jej wybór powinien być dokładnie przemyślany. Warto więc zastanowić się do jakich prac i na jakim terenie będzie wykorzystywana, a następnie przeanalizować wszystkie parametry, takie jak choćby: rodzaj i moc silnika czy średnicę cięcia.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię