Kwiecień i wiosenne porządki w ogrodzie - w jakie narzędzia należy się zaopatrzyć?

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Jeśli w Twoim ogrodzie na początku drugiego kwartału jest jednak więcej lata, to wiedz, że przed Tobą ręce pełne pracy. Wiosenne porządki z reguły wiążą się z bezpowrotnym pożegnaniem zimy i zazielenieniem posesji. W kwietniu zaczynają kwitnąć m.in. magnolie czy forsycje, a wraz z nimi pojawiają się również pierwsze pąki na innych krzewach i drzewach. Co zrobić, żeby utrzymać te i nie tylko te rośliny w jak najlepszej kondycji przed jeszcze cieplejszymi dniami?

Cięcie drzew i krzewów

Rozróżniamy wiele prac w ogrodzie, ale te, które bezpośrednio ingerują w naturę można podzielić na działania w ziemi oraz na drzewach i krzewach. Te dwa ostatnie wymagają szczególnej ręki. Po ciężkiej zimie bywa, że drzewa i krzewy wkraczają w nową porę roku z uszkodzeniami (np. ułamane gałęzie), albo tzw. chorobami, które w ostateczności mogą doprowadzić do uschnięcia gałęzi. Musisz w porę interweniować, by te komplikacje nie wpłynęły na rozkwit roślin.

Jeśli zauważysz wady na drzewach i mniejszych krzewach, jednoręczny sekator ogrodowy ułatwi Ci ich eliminację. Niezwykle mocne ostrze sekatora wykuto ze stali hartowanej i pokryto teflonem, aby jego żywotność była jak najdłuższa. Dzięki temu nadaje się on nie tylko do obcinania gałęzi, ale także usuwania niepłodnych szczepów. Ze zdecydowanie cięższymi wyzwaniami upora się natomiast rozdrabniacz elektryczny do gałęzi, który dzięki tarczy z nożami do cięcia potnie na kawałki wcześniej odrąbane gałęzie, nawet o średnicy czterech centymetrów. Urządzenie wyposażone jest w praktyczne kółka, dzięki czemu nie musisz nieść gałęzi przez cały ogród - podjedziesz z rozdrabniaczem pod drzewo lub krzew, który właśnie skróciłeś. 

Wiosenne cięcia nie muszą ograniczać się do ratowania roślin. Elektryczne nożyce do żywopłotu nadadzą estetyczny kształt Twojej „naturalnej ścianie”. Choć wydaje się to proste, przycinając żywopłot trzeba jednak uważać na luzowanie wkrętów, które mocują ostrza. Przy elektrycznych nożycach nie musisz się tym przejmować - narzędzie posiada specjalną nakrętkę, która temu zapobiega.

Zejdź do ziemi

Kwiecień to świetny czas, jeśli chodzi o pojawienie się i wzrost wiosennej trawy. Choć do jej przycinania na rynku znajdziesz wiele przydatnych urządzeń, warto dodatkowo zaopatrzyć się w nożyce do trawy. To praktyczne narzędzie nie musi służyć jedynie do wyrównywania murawy po jej skoszeniu, ale także doskonale nadaje się do wycinania wszelkich chwastów. Możesz usuwać z trawnika nieproszonych gości ustawiając ostrze pod różnymi kątami, bez względu na powierzchnię ziemi. Nożyce posiadają bowiem trójpozycyjną regulacją ostrza, by bez komplikacji wyrównać wszelkie nierówności.

Początek wiosny to też moment, w którym zaczynasz dbać o przyszłe zbiory. Glebogryzarka elektryczna pomoże Ci spulchnić glebę na grządki bez użycia szpadla. W porównaniu do spalinowych glebogryzarek, elektryczna jest znacznie lżejsza, a jej koło transportowe wpływa na poręczność urządzenia. Narzędzie jest tym bardziej użyteczne, że posiada ostrogę do ustawienia głębokości „wgryzienia się” w ziemię, a cztery ostrza obrotowe sprawnie rozdrabniają i mieszają wydobyte kawałki gleby. Ani się obejrzysz, a za chwilę na Twoim ogrodzie pojawi się pierwszy szczypior, rzodkiewki czy malutkie pomidorki!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię