Na co zwrócić uwagę podczas wyboru grzejnika?

Przytulny, schludny, a przede wszystkim ciepły dom to marzenie każdego z nas. Szczególnie kiedy nadchodzą ponure zimowe wieczory, które najczęściej spędzane są pod kocem, z olbrzymim kubkiem herbaty i książką w ręce. Kiedy kołdra już nie wystarcza, warto zastanowić się nad zmianą grzejnika. Tylko jak dobrać odpowiedni system grzewczy do domu lub mieszkania? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Grzejnik ozdobny czy funkcjonalny?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kaloryferów, które mogą być oryginalną ozdobą pomieszczenia, a jednocześnie praktycznym urządzeniem grzewczym. Występują modele członowe, płytowe i rurkowe. Te ostatnie idealnie nadają się do łazienki. Podgrzewacze mogą mieć nietypowe kształty i być wykonane z wysokiej klasy materiałów. Warto jednak zapamiętać kilka istotnych zasad, którymi powinno kierować się wymieniając grzejniki.

Systemy grzewcze i ich instalacja

Wybierając grzejniki należy zwrócić uwagę na sposób ich podłączenia do instalacji grzewczej, a także na rodzaj zastosowanego kotła. Wpływa to na wybór materiału, z którego kaloryfer ma być wykonany. Przy instalacji grawitacyjnej z kotłem na paliwo stałe kaloryfery powinny być aluminiowe bądź żeliwne, ponieważ te stygną najwolniej. Wtedy lepiej posiadać instalację otwartą, gdyż zamknięta lepiej sprawdzi się przy grzejniku stalowym. Przy takim rozwiązaniu najlepiej, kiedy obieg wody jest wymuszany przez pompy CO i CWU. Jeżeli chodzi o sposób montażu, to w tym momencie najpopularniejszy jest dolny, natomiast skośny i boczny występuje tylko w starszych pomieszczeniach.

Moc, filtracja i wentylacja

Szukając informacji o wymaganej mocy grzejników, należy zajrzeć do projektu instalacji grzewczej. Nie warto przy tym wybierać kaloryfera z większą niż wymagana siłą. W przypadku, gdy ta informacja nie jest wyróżniona, warto zwrócić uwagę na temperaturę wody zasilającej i powracającej oraz na temperaturę panującą w danym pomieszczeniu. Dobrze jest określić poziom izolacji w całym budynku. Przy dobrze wyizolowanych pomieszczeniach konieczne jest około 70-85 W na każdy metr kwadratowy, z kolei w domach i mieszkaniach ze słabą izolacją moc grzejnika powinna wynosić 100-130 W.

Posiadając odpowiedni system grzewczy warto zwrócić szczególną uwagę na jakość ciepłego powietrza i wody. Do tego konieczna jest inwestycja w urządzenia, których głównym zadaniem jest wentylacja i filtracja. Te pierwsze produkty wymienią zanieczyszczone powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczenia na świeże, nie tracąc przy tym ciepła. Akcesoria do filtracji oczyszczą wodę i sprawią, że woda z kranu będzie bezpieczna do wypicia. Dodatkowo, dobrym sposobem na usunięcie ścieków są pompy rozdrabniające, które jak sama nazwa mówi rozdrabniają i tłoczą do kanalizacji liczne zanieczyszczenia.

Wybór atrakcyjnego i funkcjonalnego grzejnika to nie lada wyzwanie, na które składa się wiele czynników. Liczne sposoby montażu czy dobór odpowiedniej mocy kaloryfera nie ułatwiają tego zadania. Tu należy kierować się czymś więcej niż tylko walorami estetycznymi. Zadanie ułatwić może szeroki asortyment sklepu Aleno.pl, który umożliwia zakup nie tylko wymarzonego grzejnika, ale również artykułów potrzebnych do jego instalacji. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię