Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, planując instalację c.o. w domu?

Instalacja centralnego ogrzewania to kluczowa sprawa w kontekście dbania o komfort cieplny domowników. Wybór konkretnych rozwiązań powinien mieć jednak miejsce już na etapie budowy domu. Choć sercem całego układu jest zawsze kocioł, istnieje wiele innych elementów, na które należy zwrócić uwagę, planując system grzewczy. Co warto wiedzieć podjęciem ostatecznych decyzji odnośnie centralnego ogrzewania?

Kocioł, czyli najważniejszy element układu centralnego ogrzewania

Kocioł to bezwzględnie najważniejszy element każdego systemu grzewczego. To w nim, w wyniku spalania paliwa, podgrzewany jest nośnik ciepła (najczęściej woda), który przemieszcza się później po całym układzie, kształtując pożądaną temperaturę w pokojach. Wybór odpowiedniego źródła ciepła nie jest łatwy, a żeby wyselekcjonować konkretny model, należy wziąć pod uwagę wiele zróżnicowanych czynników. Podstawowe kryterium stanowi jednak rodzaj paliwa do zasilania kotła. Na tej podstawie wyróżnia się urządzenia:

  • na paliwa stałe,
  • gazowe,
  • olejowe,
  • elektryczne.

Każdy z wymienionych typów bezwzględnie ma swoje mocne strony i zwolenników. Nie istnieje zatem rozwiązanie, które byłoby przez wszystkich konsekwentnie odradzane. Na kotle nigdy nie powinno się jednak oszczędzać. Większy wydatek jednorazowy zawsze należy traktować jako inwestycję, która z pewnością się zwróci. Niskiej jakości urządzenia najczęściej okazują się nie tylko bardziej awaryjne czy mniej trwałe, ale także wpływają negatywnie na koszty eksploatacyjne budynku, przez co oszczędność jest wyłącznie pozorna. Warto brać pod uwagę jedynie produkty renomowanych firm. Kotły należy regularnie konserwować, więc nieograniczony dostęp do autoryzowanego serwisu czy wsparcia technicznego producenta stanowi nieocenioną korzyść, również w przypadku usterek czy awarii.

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Kocioł jednofunkcyjny służy do podgrzewania nośnika, który krąży po układzie i oddaje ciepło w odbiornikach, podwyższając temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli chce się, aby poza zasilaniem instalacji c.o., oferował również ciepłą wodę użytkową, należy zestawić go zasobnikiem. Jest to rozwiązanie stosunkowo kosztowne, ale zapewnia niemal nieograniczony dostęp do CWU. Alternatywą okazują się kotły dwufunkcyjne. Wyposażono je w przepływowy ogrzewacz wody, dzięki któremu przygotowuje się jej tylko tyle, ile w danej chwili potrzeba. Oferują nieco mniejszą stabilność, nie zawsze sprzyjają oszczędzaniu, ale ich cena jest niższa i zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Wielkość kotła ma znaczenie szczególnie w przypadku, gdy kotłownia jest niewielka lub chce się umieścić w niej inne sprzęty, takie jak stacja uzdatniania wody z elementami Atlas Filtri. Taki zabieg jest powszechny, ponieważ twarda woda może negatywnie oddziaływać na kondycję instalacji centralnego ogrzewania.

Jakie elementy kształtują efektywność kotłów?

Zastosowanie automatycznych rozwiązań wyraźnie obniża koszty eksploatacyjne, ale także kształtuje komfort użytkowania kotła. Regulatory Elektro-Miz opowiadają zarówno za kontrolowanie temperatury czynnika cieplnego, jak i tryb pracy pomp, podajników czy dmuchawy. Można je zaprogramować, aby temperatura w pokojach utrzymywała się na stałym poziomie, a także wyłączyć niektóre funkcje podczas wyjazdu lub w okresie letnim. Choć korzystanie z tego rodzaju automatyki nie jest konieczne, zdecydowanie warto rozważyć jej instalację.

Tocząc dyskusję na temat efektywności centralnego ogrzewania, nie należy pomijać tematu wentylacji. W tym przypadku powinno kierować się wytycznymi producentów kotłów dotyczącymi zalecanych parametrów. Jeśli wentylacja w kotłowni nie zostanie przystosowana do specyfiki kotła, spalanie paliwa nie będzie odbywać się w prawidłowy sposób. Dmuchawy, przepustnice, wentylatory czy regulatory ciągu mogą zatem okazać się przydatne. W przypadku tego rodzaju urządzeń warto postawić na jakość, wybierając sprzęt MM Plus.

Rury i rozdzielacze - jak poprowadzić instalację c.o.?

Transportowanie ogrzanego materiału do odbiorników jest możliwe tylko za pośrednictwem sieci rur. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie rury miedziane, a stalowe raczej odchodzą w zapomnienie. Przy kotłach zasilanych gazem temperatura wody nie przekracza 70°C, więc można wówczas skorzystać również z rur z tworzywa sztucznego (PP, PEX, PB). Aktualnie widoczny jest także wzrost popularności rur wielowarstwowych, które łączą w sobie zalety metalu i tworzyw sztucznych. Odznaczają się lekkością, wykazują właściwości antykorozyjne, a wysokie temperatury oraz ciśnienie im nie szkodzą.

Na funkcjonowanie instalacji centralnego ogrzewania ma wpływ nie tylko materiał, z którego wykonano rury, ale także ich rozmieszczenie. Podstawowy podział uwzględnia system trójnikowy oraz rozdzielaczowy. Wybór konkretnego rozwiązania ma związek z liczbą grzejników, a także ich rozmieszczeniem czy wielkością budynku.

W układzie trójnikowym rury są ustawione szeregowo. System uwzględnia główne przewody (lub jeden), od których odchodzą przewody do poszczególnych grzejników. Zwykle są mocowane naściennie. W przypadku układu rozdzielaczowego mamy do czynienia z ustawieniem równoległym. Na każdej kondygnacji budynku znajduje się tak zwany rozdzielacz, od którego prowadzone są osobne rury do każdego z odbiorników. Taki system pozwala zminimalizować ryzyko nieszczelności, poprzez brak trójników czy kształtek. Łatwiej go również regulować i prowadzić prace konserwacyjne. 

Jak wybrać odpowiednie odbiorniki ciepła?

Wybór odbiorników w instalacji centralnego ogrzewania ogranicza się do tradycyjnych grzejników lub ogrzewania podłogowego. Grzejniki są produkowane z żeliwa, aluminium czy stali i odznaczają się naprawdę różnorodnymi kształtami. Dopływająca do nich woda oddaje swoją temperaturę, a następnie wraca do instalacji. Tego rodzaju rozwiązanie jest ekonomiczne, ale oferowane ciepło nie rozchodzi się po pomieszczeniu równomiernie. Dobrą alternatywę stanowi zatem ogrzewanie podłogowe, które gwarantuje komfort cieplny poprzez transport nośnika w rurach zlokalizowanych pod stopami.

Żaden system c.o. nie obejdzie się również bez armatury regulującej i zabezpieczającej odpowiadającej za optymalny przepływ wody w sieci. Wszelkiego rodzaju zawory, złączki, odcinające, mieszające, trójdrogowe, bezpieczeństwa i odpowietrzające warunkują zatem wydajność instalacji.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię