Najważniejsze narzędzia i środki do pielęgnacji ogrodu - przygotuj się na wiosnę!

Dla miłośników prac ogrodowych marzec to szczególnie wymagający miesiąc.  Gruntowne pozimowe porządki na stałe wpisują się w kalendarz  wczesnowiosennych obowiązków. Starania włożone w pielęgnację ogrodu na nadchodzący sezon bez wątpienia zaowocują pięknymi roślinami latem. Jak więc zadbać o kondycję gleby i trawnika po minionych mrozach? I jakich narzędzi, a także środków użyć w trosce o zdrowy wygląd kwiatów, krzaków oraz  drzew?

Zimowe zabezpieczenia

Pierwszy krok w ogrodowych pracach to rozprawienie się z pozostałościami po zimie. 

Z wglądem na temperaturę – tzn. już po odejściu przymrozków, ale jeszcze przed czasem nowych pędów u roślin (zwykle już w marcu) – powinniśmy zdjąć z roślin osłony, które stanowiły ochronę przed mroźnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak warto ich jeszcze nie chować głęboko do szafy – ze względu na kapryśność pogody, w przypadku ponownych niskich temperatur, mogą raz jeszcze znaleźć zastosowanie w naszym ogrodzie.

Zacznij od nawożenia

Odpowiednie nawożenie zapewni roślinom niezbędne minerały, wspomoże ich wzrost, wpłynie na pożądany rozwój. Właściwa pielęgnacja zagwarantuje stymulację pęków kwiatowych, zadba o intensywność kolorów. Dlatego tak ważne jest pierwsze wiosenne nawożenie, które zazwyczaj możemy wykonać na przełomie marca i kwietnia. Nawóz do roślin ogrodowych  poprawi jakość gleby i zwiększy odporność roślin na choroby i szkodniki.

Rośliny doniczkowe do wykorzystania mają niewielką ilość gleby, przez co szybko wykorzystują jej zawartość. W tym wypadku, sprawdzonym rozwiązaniem będzie nawóz uniwersalny, który dostarczy roślinom potrzebne składniki odżywcze i zadba o ich kondycję.

Do ochrony roślin

Przy aplikacji nawozów dolistnych oraz środków ochronnych praktycznym narzędziem okaże się opryskiwacz. Dzięki niemu w łatwy sposób zabezpieczymy rośliny przed szkodnikami i chorobami, wykonamy również niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Rodzaj narzędzia powinniśmy dostosować do naszych potrzeb, w przydomowych ogrodach sprawdzą się opryskiwacze naramienne.

Przycinanie

O przycięcie drzew owocowych powinniśmy zadbać na przełomie lutego i marca. Dzięki przerzedzeniu korony, zapewnimy owocom więcej światła, co wpłynie na ich lepszy smak. Istotne okaże się również usunięcie pędów, które nie będą owocować. Najstarszych pędów pozbywamy się także z krzewów owocowych. W przypadku krzewów ozdobnych, które są wrażliwsze na mróz, pracę odkładamy przynajmniej na połowę marca. Wtedy to przycinamy wszystkie pędy roślinom, które latem zakwitną na nowych pędach, a pozostałym usuwamy pędy stare, chore, zbyt gęsto ułożone.

W pracach pielęgnacyjnych użytecznym narzędziem będzie sekator, który ze względu na lekkość i poręczność ułatwi nam zadanie.

Efekt końcowy

Na zadbany ogród przekłada się porządek nie tylko wśród roślin. Przy czyszczeniu narzędzi, tarasu czy podjazdu przydatna okaże się myjka wysokociśnieniowa. Dzięki niej szybko uporamy się z myciem grilla i roweru, efektywnie wykonamy prace porządkowe. Jako zaletę myjki możemy również wskazać komfort jej użytkowania, co zapewnia jej niewielki rozmiar i łatwość obsługi.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię