Ogrzewanie wody użytkowej - jaki system wybrać?

Najlepszym sposobem na upały jest zimny prysznic. Gdy jednak nadchodzi zima, w rurach powinna krążyć ciepła woda. Jaki system ogrzewania wody użytkowej wybrać, aby rachunki nie były zbyt wysokie, a system spełniał odpowiednie normy? Oto kilka interesujących rozwiązań, o których powinien wiedzieć każdy właściciel domu lub mieszkania.

Głównym przedmiotem zainteresowania osób planujących budowę domu jest wybór systemu ocieplenia i opału, który sprawi, że w pomieszczeniach będzie miło i przytulnie przez cały rok. W drugiej kolejności myśli się o systemie ogrzewania wody użytkowej, co jest przecież równie ważne w kontekście efektywności energetycznej i zarządzania zasobami w domu. Źle dobrane rozwiązanie powoduje, że co miesiąc rachunki mogą opiewać na astronomiczne kwoty, co negatywnie przekłada się na ogólne koszty eksploatacji. Zapewnienie ciepłej wody użytkowej jest więc nie tylko kwestią komfortu, ale i finansów. Warto zatem rozważyć kilka wariantów i podejść do sprawy kompleksowo.

Skąd wziąć ciepłą wodę w kranie?

Popularnym rozwiązaniem jest pozyskiwanie energii potrzebnej do ogrzewania z kotłów i pomp cieplnych. Wówczas kwestię ciepłej wody rozwiązuje zamontowanie przy systemie grzewczym zasobnika, który magazynuje wodę użytkową. Wspomniane usprawnienie to po prostu podgrzewacz ciepłej wody. Zapotrzebowanie na ten zasób jest stałe mniej więcej we wszystkich miesiącach i w każdej porze roku, więc dobrze jest mieć pod ręką system, który gromadzi niezbędną wodę. W nowoczesnych instalacjach podgrzewanie jest możliwe za sprawą systemów solarnych. Energia słońca trafia do kolektora, który przekazuje ją do mechanizmu grzewczego.

W zależności od wielkości powierzchni mieszkalnej, stosuje się różne rozmiary zasobników. Przeważnie jest to także zdeterminowane liczbą punktów poboru wody, zarówno w samych łazienkach, jak i pomieszczeniach użytkowych. Warto sprawdzić przy zakupie, czy wybrany system będzie w stanie na zawołanie dostarczyć wodę i zapewnić jej stałą temperaturę. Wyróżnia się dwa rodzaje takich zasobników, które mogą być dostosowane do pracy z kotłami jednofunkcyjnymi oraz dwufunkcyjnymi. W tym ostatnim rozwiązaniu, zamiast uprzednio podgrzać wodę, energia pracuje dopiero w momencie odkręcenia kranu.

Efektywne pompy cieplne oraz ich zastosowanie

W zasobnikach jednofunkcyjnych z jedną wężownicą ogrzewanie wody jest możliwe dzięki zamontowanej pompie ciepła. Urządzenia są przeważnie przystosowane do instalacji w budynkach jednorodzinnych. Jako element systemu grzewczego pompa ciepła odpowiada za cyrkulację wody użytkowej, a skala temperatury mieści się zazwyczaj w przedziale od 2 do 110 stopni Celsjusza. Ponadto, wysokiej klasy modele można instalować zarówno przy zmiennym, jak i stałym natężeniu przepływu.

Należy rozróżnić pompy ciepła przeznaczone do ogrzewania w systemach centralnego ogrzewania (CO) od znajdujących zastosowanie przy standardowym podnoszeniu temperatury ciepłej wody użytkowej (CWU). Na rynku istnieje wiele rodzajów pomp, w tym pompy cyrkulacyjne, obiegowe czy do cyrkulacji wody pitnej. Warto zatem upewnić się, jakie konkretnie potrzeby ma spełniać docelowe rozwiązanie, aby być w stanie dopasować właściwy model.

Czy warto zainwestować w elektryczny przepływowy podgrzewacz wody?

Alternatywnym rozwiązaniem dla pompy CO i CWU, jest skorzystanie ze wspomnianej opcji pozyskiwania ciepłej wody “na żądanie”. To charakterystyczna cecha dla elektrycznych podgrzewaczy wody. Gdy następuje odkręcenie kurka, urządzenie uruchamia się i ogrzewa wodę. Istnieje możliwość instalacji jednego kompatybilnego systemu przy głównym zasobniku lub wielu pojedynczych przy każdym punkcie poboru, co jest charakterystycznym rozwiązaniem dla elektrycznych przepływowych podgrzewaczy wody.

Ogrzewacze małych rozmiarów świetnie sprawdzają się do zamontowania przy samej umywalce lub w pobliżu natrysku bądź wanny. Wystarczy niewielka ilość wody, a system wykryje jej obecność i włączy tryb grzewczy. Elektryczny podgrzewacz montuje się bezpośrednio na armaturze, co znacząco skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę. Pojawia się zatem w odpowiednim momencie, gdy mieszkańcy domu potrzebują umyć ręce lub naczynia. Warto przy tym dodać, że w skali roku oszczędności przy poborze wody i energii są imponujące.

Akcesoria do grzejników - na co zwrócić uwagę?

Gdy system ogrzewania wody zostanie już wybrany i zamontowany, dobrą praktyką jest wzmocnienie efektywności emisji energii. W tym celu należy zadbać, aby grzejniki rozprowadzały ciepło bez żadnych strat. Pomocne okazują się akcesoria do grzejników. Jednym z nich jest np. automatyczny zawór odpowietrzający. Usunięcie zbędnego powietrza to tylko małe wzmocnienie systemu grzewczego.

Silnym sojusznikiem w walce o efektywność energetyczną są ekrany zagrzejnikowe. Odbijając 90% emitowanego ciepła, znacznie obniżają koszty ogrzewania. Dzięki nim gorące powietrze nie wnika w ścianę, lecz jest rozprowadzane po całym mieszkaniu. Nieco mniejsze znaczenie ma regularna wymiana wszelkiego rodzaju złączek zaciskowych czy głowic termostatycznych. Nie mniej jednak warto od czasu sprawdzać szczelność, aby kompleksowo dbać o system ogrzewania, zarówno domu, jak i wody.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię