Okrągła czy prostokątna umywalka nablatowa?

Umywalki nablatowe to nowoczesny krzyk mody, który coraz odważniej gości w naszych łazienkach. Być może znajduje się także i w Twojej! Jeśli jednak nie zdecydowałeś się jeszcze na takie rozwiązanie, to mamy dla Ciebie kilka porad, które stworzą niezbędne vademecum wyboru tego wyposażenia. Ale na tapetę wcale nie bierzemy danych technicznych, ani sposobów montażu, ale… kształty umywalek. Jak się bowiem okazuje, od nich może zależeć więcej, niż możesz pomyśleć.

W sklepach sanitarnych znajdziesz od groma umywalek w różnorodnych formach i kształtach. W tych nablatowych modelach wzór odgrywa jednak fundamentalną rolę. Wszystko za sprawą bryły, która - co sama nazwa wskazuje - jest umieszczana na blacie, a tym samym zabiera więcej miejsca, niż modele wpuszczane w tenże blat. Wybór określonego kształtu jest więc często uzależniony od wymiarów blatu, a do tego dochodzi jeszcze kwestia montażu baterii. Na przykład okrągła umywalka nablatowa REA AMANDA nie posiada otworu na baterię, ale za to umożliwia jej montaż na ścianie. To w oczywisty sposób wpływa na to, w jakim miejscu zlokalizujesz umywalkę.

Okrąg kontra prostokąt

Mógłbyś pomyśleć: okrągły czy prostokątny kształt - co za różnica? Spieszymy z wyjaśnieniem. Kluczowe są dwie sprawy. Po pierwsze, długość blatu. Zwykło się uważać, że im jest dłuższy, tym lepiej odnajdą się na nim prostokątne umywalki. Tak jest dlatego, że z reguły są one szersze od okrągłych (czy nawet niektórych owalnych) i pożerają więcej przestrzeni. Ten sztywny schemat zdecydowanie łamie prostokątna
umywalka nablatowa REA ECHO, która pomimo geometrycznej formy jest szeroka na zaledwie 39 cm i powinna zainteresować właścicieli małych łazienek.

Po drugie - no właśnie - wielkość pomieszczenia. W większych łazienkach obowiązuje duża swoboda aranżacyjna, której nie krępuje ograniczona przestrzeń. Inaczej jest na mniejszym metrażu, gdzie nowoczesne umywalki trzeba dostosować do otoczenia. Do niewielkich łazienek dobrze wpasują się okrągłe modele, których konstrukcje wizualnie prezentują się o wiele bardziej filigranowo, niż prostokątne. To potwierdza m.in. umywalka nablatowa REA VENA, która oprócz tego posiada udogodnienia, jak np. otwór na baterię. To nie jest bez znaczenia w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota i szukanie miejsca dla baterii poza misą umywalki byłoby kłopotliwe.

Nietypowe formy - coś dla odważnych

Przy aranżacji łazienki jedynym znacznym ograniczeniem (oprócz wielkości pomieszczenia oczywiście) jest Twoja wyobraźnia. Umywalki dają jej się ponieść, co potwierdza choćby umywalka nablatowa REA ROYAL, której kształt przypomina muszlę. Jej oryginalność sprowadza się także do tego, że wykonano ją z czarnej ceramiki, która nieczęsto gości w łazienkach. Podobnie innowacyjnie prezentuje się umywalka nablatowa REA CRISTAL o ośmiokątnej podstawie, która z jednej strony przypomina okrąg, a z drugiej wciąża zachowuje geometryczny kształt. To zdecydowanie coś dla tych, którzy chcą urządzić łazienkę według własnej koncepcji i  szukają czegoś pomiędzy okrągłą, a prostokątną umywalką.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię