Pielęgnacja trawnika i ogrodu przez cały rok - jakiego sprzętu i akcesoriów potrzebujesz?

Piękny trawnik to wizytówka każdego domu, dlatego o jego właściwą pielęgnację należy dbać przez cały rok. Poza koszeniem, warto pamiętać także o innych czynnościach m.in. o regularnym usuwaniu liści, nawożeniu czy też przycinaniu krawędzi. W tym celu, warto wyposażyć się w funkcjonalne narzędzia oraz środki do pielęgnacji. O jakich nie należy zapomnieć?

Regularne usuwanie liści

Systematyczne usuwanie liści jest szczególnie ważne, nie tylko ze względów estetycznych. Jak wiadomo, dokonywanie tej czynności odbywa się głównie w okresie od października do listopada, a jej bagatelizowanie może doprowadzić do zniszczenia trawnika. Warstwa wilgotnych liści hamuje bowiem dostęp potrzebnego powietrza oraz światła. W tym celu ich usunięcia można wykorzystać klasyczne grabie lub dmuchawy i odkurzacze.

Te drugie rozwiązanie okaże się niezwykle praktyczne w przypadku trawników i ogrodów o dużej powierzchni, gdyż zapewnia szybkie i komfortowe uporządkowanie liści. Tego typu sprzęt można również wykorzystać do usunięcia piasku lub innych zanieczyszczeń np. z podjazdu czy chodników na działce. Przyda się również w okresie wiosny w celu porządkowania trawy po koszeniu. W sprzedaży dostępne są także dmuchawy z rozdrabniaczem liści, które okażą się niezwykle pomocne w przypadku osób posiadających kompostownik w ogrodzie.

Prawidłowe koszenie

W ciągu sezonu trawa musi być koszona średnio co 7-10 dni. W zależności od warunków pogodowych, pierwsze skrócenie trawnika powinno odbywać się tuż po zakończeniu zimy. Zazwyczaj ma to miejsce na przełomie marca i kwietnia. Aby zabieg ten przynosił każdorazowo dobre efekty, warto wyposażyć się w dobry sprzęt. Liczba dostępnych wariantów jest ogromna, warto więc dokładnie przemyśleć wybór optymalnego urządzenia, który wpłynie na wygodę oraz szybkość przycinania trawy.

Dobrą alternatywą dla tradycyjnych kosiarek czy podkaszarek są kosy spalinowe, które cechują się dużą łatwością manewrowania. Nie tylko poradzą sobie skutecznie z wysoką trawą i chwastami, ale przydadzą się również przy innych pracach porządkowych. W porównaniu z elektrycznymi, kosy spalinowe są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, a przy tym pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych zakamarków.

Poza zakupem odpowiedniego sprzętu, nie należy również zapomnieć o aspektach bezpieczeństwa. W trakcie koszenia odpryski kamieni oraz ostrych źdźbeł trawy mogą boleśnie zranić nie zakryte części ciała, a nawet uszkodzić wzrok. Zdecydowanie, warto więc zainwestować w odpowiednią odzież i akcesoria ochronne do ogrodu np. osłonę na oczy.

Nawożenie trawnika i roślin

Prawidłowa pielęgnacja ogrodu nie byłaby możliwa bez rozmaitych nawozów i środków ochrony. Preparaty tego typu nie tylko wzmacniają rośliny, chroniąc je tym samym przed rozmaitymi chorobami grzybowymi czy okresem zimowania. Ich stosowanie przekłada się również na prawidłowy wzrost i rozwój, czego efektem jest intensywną zieleń trawy oraz obfite kwitnienie rozmaitych krzewów dekoracyjnych.

Nawożenie trawnika powinno obywać się regularnie, około 3-4 razy w trakcie sezonu. Warto jednak pamiętać, że im częściej jest on koszony, to tym częściej powinno się sięgać po nawóz. Pierwszy zabieg warto dokonać na przełomie marca i kwietnia. Należy warto skorzystać z preparatów startowych lub dedykowanych do wykorzystania wiosną. W przypadku kolejnego nawożenia: kolejno w maju i w czerwcu, można śmiało sięgać już po uniwersalne nawozy.

Odpowiednie odżywienie i ochrona potrzebne są także wszelkim roślinom ogrodowym np. kwiatom, krzewom czy bylinom. Każdy gatunek roślin może mieć sprecyzowane wymagania co do składników odżywczych, warto dlatego sięgać po nawozy dedykowane uprawie poszczególnych odmian.

Przycinanie krawędzi

Nie wystarczy standardowe koszenia, aby trawnik zachwycał idealnym wyglądem. Innym, ważnym zabiegiem jest przycinanie krawędzi, które może okazać się niezwykle czasochłonnym zajęciem. Jeśli chodzi o mały trawnik, zdecydowanie warto wyposażyć się w standardowe nożyce lub sekatory. W sytuacji, gdy graniczy on z licznymi ścieżkami, skalniakami czy altanami itp., warto postawić na na akumulatorowe nożyce do cięcia.

W rozmaitych zabiegach kosmetycznych, pomocne okażą się także wspomniane wcześniej kosy spalinowe. Poradzą sobie one m.in. z przycinaniem różnych nierówności w okolicach żywopłotu, a także miejsc pomiędzy grządkami czy graniczących z chodnikiem.

Odpowiednie nawadnianie

Mówiąc o pielęgnacji ogrodu, nie można nie wspomnieć o kwestii nawadniania. W przypadku trawnika, zdecydowanie lepiej dokonywać tego rzadziej, ale intensywniej. Dostarczając dużą ilość wody (średnio co 2-3 dni), ma się pewność, że dociera ona do głębokich warstw gleby. Taka częstotliwość nawadniania przekłada się również korzystnie na rozwój systemu korzeniowego. Z kolei w przypadku podlewania każdego dnia, ale małą ilością wody, wilgoć kumulowana jest głównie na wierzchniej warstwie trawnika.

W zależności, od wielkości ogrodu, warto wyposażyć się zarówno w tradycyjną konewkę (do roślin doniczkowych np. na tarasie, jak i uprawianych na grządkach), jak i system nawadniania ze zraszaczem. Podlewanie i nawadnianie powinno odbywać się ranem, aby woda mogła w ciągu dnia przeniknąć do głębszych warstw ziemi. Oczywiście, częstotliwość dokonywania tego typu zabiegów może zmieniać się wraz z warunkami pogodowymi (okres suszy lub obfitych opadów).

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię