Rodzaje obróbki metali metodą skrawania - jakich narzędzi potrzebujesz?

Współczesna technologia pozwala wytworzyć bardzo precyzyjne przedmioty i narzędzia. To zasługa m.in. udoskonalenia obróbki materiałów. Gdy w warsztacie pojawia się metalowy element, zapewne będzie podlegał obróbce za pomocą metody skrawania. Czym się ona wyróżnia? Pora się dowiedzieć.

Wiele osób niezbyt dobrze wspomina lekcje techniki. Są też i tacy, którzy pamiętają czasy, gdy na tzw. zajęciach praktycznych udawało się poznać podstawy pracy rzemieślniczej. Niektórzy skupiali całą swą uwagę na zbudowaniu eleganckiego karmnika dla ptaków z drewna, a inni fascynowali się metalurgią. Obróbka metali metodą skrawania może i brzmi dziś nieco obco, lecz pojęcie o tylko wybranych aspektach pracy z tym materiałem pozwala stworzyć zarówno praktyczne przedmioty, części maszyn lub nawet dzieła sztuki.

Stopniowa miniaturyzacja przedmiotów sprawiła, że pojawiła się potrzeba znalezienia takich rozwiązań technologicznych, które pozwoliłyby na bardzo precyzyjne wytwarzanie coraz to mniejszych elementów. W zakładach przemysłowych, nawet gdy maszyny mają duże gabaryty, to poszczególne podzespoły i części są tak skonstruowane, aby ich dokładność podczas pracy przekładała się na wysoką jakość wykonania np. narzędzi czy urządzeń. Jak doprowadzić do nadania bezkształtnemu kawałkowi metalu odpowiedniej formy? Oto krótki poradnik dotyczący rodzajów obróbki metali metodą skrawania.

Podstawowe rodzaje obróbki metali metodą skrawania

Metoda skrawania należy do rodzaju obróbki ubytkowej, co oznacza, że aby osiągnąć pożądaną część należy stopniowo usuwać kolejne fragmenty metalu. Można do tego doprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest powolne ścieranie materiału, dzięki czemu ostateczny produkt pracy jest gładszy. Mowa tu o obróbce ściernej, gdzie głębokość skrawania jest stosunkowo płytka. Proces ścierania następuje w wyniku np. mechanicznego szlifowania. Wstępnie przygotowany przez szlifierki kątowe półprodukt jest potem wygładzany, aby otrzymać powierzchnię, która nie będzie haczyć.

Drugim sposobem jest wykorzystanie obróbki wiórowej. Usunięte elementy nieco większych rozmiarów przyjmują postać wiórów, stąd też bierze się nazwa tej metody. Odbywa się to poprzez użycie geometrycznych ostrzy osadzonych w narzędziu skrawającym. W tym przypadku należy sięgnąć po frezarkę. Już od samej maszyny i odpowiedniego ustawienia zależy, jak bardzo dokładne będą wykonane elementy. Gdy pod ręką znajdują się zestawy narzędziowe, można sięgnąć po konkretny sprzęt i w sposób bardziej precyzyjny dokończyć dzieło.

Co jest czym, czyli metoda skrawania w praktyce

Gdy znana jest już ogólna charakterystyka rodzajów obróbki metalu metodą skrawania, pora przejść do bardziej szczegółowych informacji. Warto wyróżnić zwłaszcza wybrane techniki w obrębie obróbki wiórowej. Tu mowa o frezowaniu, toczeniu i wierceniu. Na czym polega wykonywanie tych czynności?

  1. frezowanie

Wprawiony w ruch element narzędzia obraca się nad obrabianym kawałkiem metalu. Wówczas należy stopniowo przesuwać go, aby ostrze wykonało frez. Wyróżnia się zarówno frezowanie współbieżne, jak i przeciwbieżne. Rozróżnienie polega na zgodnym lub przeciwnym kierunku pracy narzędzia i metalu. Jakie materiały mogą być obrabiane? Chociażby aluminium, stal czy metale kolorowe (np. brąz, mosiądz, miedź).

  1. toczenie

Nóż tokarski odseparowuje kolejne warstwy od obrabianego kawałka metalu o kształcie bryły obrotowej. Tokarka, czyli stosowne do tej czynności narzędzie, posuwa się po prostej linii, zaś metal - ruchem obrotowym. Stopniowe ubytki pojawiające się w materiale pozwalają nadać określony kształt lub uwypuklić detale. Toczenie jest na tyle interesującą techniką, że umożliwia pracę zarówno na powierzchni zewnętrznej, jak i wewnątrz metalu.

  1. wiercenie

Do obróbki tym sposobem niezbędna jest solidna wiertarka lub urządzenie łączące dwie funkcje, czyli wiertarko-wkrętarka. Dzięki niej można tworzyć otwory o różnej średnicy, w zależności od aktualnej potrzeby. To bardzo popularna czynność, znana chociażby ze standardowych prac remontowych. Przy obróbce metalu warto zainwestować w grubsze wiertło, które pozwoli przebić się przez twardy materiał na daną głębokość. Wybór narzędzia także nie może być przypadkowy. Prędkość obrotu jest kluczową informacją, jaką należy uwzględnić przy zakupie. Wygodnym rozwiązaniem jest nabycie wiertarki udarowej, której moc daje większe pole manewru przy obróbce wiórowej.

Inne możliwości przy metodzie skrawania

Oczywiście, to tylko wybór spośród wielu dostępnych opcji, które daje współczesna technologia. Warto wspomnieć także o grawerowaniu, które jest przydatne przy pracy jubilerskiej. Obróbka metalu o niewielkich rozmiarach wymaga niezwykłej precyzji. Wykonywanie napisów na obrączkach lub medalikach wykonanych ze złota czy srebra należy do jednych z najpowszechniej stosowanych sposobów wykorzystania metody skrawania. Na rynku można nabyć również sprzęt specjalnie przystosowany do przecinania czy chociażby przeciągarki. To pokazuje, jak wiele możliwości jest w obszarze obróbki metali. Na początku wystarczy wybrać jedną z nich, a być może niewinne hobby stanie się z czasem źródłem zarobku.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię