Rodzaje spawarek - jaki model dla początkującego i zaawansowanego majsterkowicza?

Spawalnictwo to dziedzina, z którą każdy majsterkowicz miał styczność przynajmniej kilka razy w swoim życiu. Przez to, że wymaga specjalistycznego sprzętu, nie jest jednak wyjątkowo popularna w warsztatach hobbystów. Również dlatego, że wybór spawarki nie należy do najłatwiejszych decyzji. Aby zapoznać się z metodami spawania, podstawowymi rodzajami urządzeń i czynnikami, na które warto zwrócić uwagę podczas ich zakupu, wystarczy przeczytać poniższy poradnik. Dowiesz się z niego także, jaki model powinien wybrać zarówno amator, jak i profesjonalista.

Najpopularniejsze rodzaje spawarek i ich zastosowanie

Podstawowy podział spawarek przyporządkowuje je konkretnym metodom spawania. Do najpopularniejszych technologii należą:

  • TIG,
  • MIG/MAG,
  • MMA.

TIG polega na zastosowaniu nietopliwych elektrod, które gwarantują niezwykle wysoką jakość spoiny poszczególnych elementów. Spawarki z tej kategorii odznaczają się największą uniwersalnością ze wszystkich modeli, ponieważ radzą sobie dosłownie z każdym rodzajem metalu. Niestety, ich cena nie jest zbyt atrakcyjna. Wykorzystując technikę TIG, wymagają podłączenia do butli z gazem. Co ciekawe, można spawać nimi również w technologii MMA. Wówczas butla nie jest potrzebna.

Spawarki MIG/MAG stanowią maksymalnie profesjonalne rozwiązanie spawalnicze. Aby poprawnie funkcjonowały, wymagają osłony gazowej. Zasila je gaz obojętny z butli. Atutem przemawiającym za tym rodzajem urządzeń jest możliwość pracy w dowolnej pozycji bez spadku efektywności. Jednak ze względu na słabą mobilność używa się ich głównie w zakładach pracy. Ogranicza je również długość uchwytu spawalniczego.

Z technologii MMA, czyli spawania elektrodami otulonymi, korzystają zarówno spawarki inwertorowe, jak i transformatorowe. Są poręczne, łatwo znaleźć dla nich zastosowanie w przydomowym warsztacie, a jakość spoiny jest satysfakcjonująca.

Jak wybrać odpowiednią spawarkę dla amatora i profesjonalisty?

Wybór spawarki i zabezpieczających akcesoriów wymaga pewnej wiedzy, ale przede wszystkim klarownego określenia indywidualnych potrzeb. W zależności od intensywności użytkowania swojego urządzenia czy też typu spajanych materiałów należy wyselekcjonować odpowiedni model.

Moc sprzętu, na którą wpływa głównie jego amperaż, stanowi jeden z najistotniejszych kryteriów. Amatorzy powinni zdecydować się na opcję Hobby umożliwiającą mało intensywne korzystanie od czasu do czasu, a poszukiwania profesjonalistów rozpoczynają się dopiero od około 250A. Równie ważnym czynnikiem jest sprawność, czyli cykl pracy. Ten parametr wskazuje użyteczność spawarki w trwającym 10 minut cyklu i określa się go procentowo. Jego minimalna wartość wynosi około 40%, więc 4 minuty pracy będą wymagać 6 minut chłodzenia. Konkretny model należy dopasować również do sieci założonej w domu czy warsztacie. Najczęściej zasilane są przez 230 lub 460V, ale istnieją również urządzenia przejściowe.

Dodatkowym atutem spawarki jest jej mobilność, optymalny rodzaj podajnika drutu spawalniczego, a także możliwość podłączenia opcjonalnego wyposażenia. Wyselekcjonowanie odpowiedniego urządzenia, które będzie skrojone pod indywidualne oczekiwania, pozwoli spawać w komfortowy sposób, na miarę umiejętności. W trosce o swoje bezpieczeństwo należy kupić akcesoria takie jak przyłbica spawalnicza, a bogactwo rynku pozwoli znaleźć sprzęt dla amatora, jak i zawodowca.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię