System grzewczy w domu jednorodzinnym. Który najlepszy?

Wybór sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego jest jedną z najważniejszych kwestii podejmowanych podczas budowy nowego budynku lub modernizacji starej zabudowy. Pamiętając, że jest to decyzja długofalowa, należy dokładnie przeanalizować, który z systemów grzewczych jest najbardziej korzystny, biorąc pod uwagę komfort, względy ekonomiczne i wpływ na środowisko. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, warto więc zapoznać się z charakterystyką poszczególnych wariantów.

Ogrzewanie gazowe

Jednym z najpopularniejszych systemów grzewczych jest ogrzewanie gazowe. Zaletą tego sposobu ogrzewania jest niewątpliwie najmniejsza ze wszystkich paliw kopalnych emisja zanieczyszczeń do środowiska. Na rynku znajduje się bogata oferta urządzeń ogrzewania gazowego, a zainstalowanie ich nie wymaga posiadania osobnego pomieszczenia, ze względu na małe rozmiary piecyków i kotłów kondensacyjnych. Piece gazowe nie wymagają dodatkowej obsługi poszczególnych elementów, jak na przykład czynności usuwania sadzy czy popiołu z paleniska.

Wadą systemu jest na pewno brak dostępu do sieci gazowej. Jeżeli w przyszłości możliwe jest wyposażenie infrastruktury w podłączenie do sieci, można czasowo używać gazu płynnego, co wymaga rozważnego planowania dostaw. System gazowy wymaga regularnych kontroli instalacji i urządzeń grzewczych. Aby mieć stale pod kontrolą szczelność instalacji gazowej w domu, należy zaopatrzyć się w czujniki i detektory czadu, wykrywające obecność gazów propan i butan w pomieszczeniach. Niezbędne jest również zainstalowanie w niektórych pomieszczeniach wentylatorów i kratek, będących wykończeniem przewodów wentylacyjnych.

Ogrzewanie paliwem stałym

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie pieców na paliwa stałe takie jak pelet, koks węgiel czy drewno. Paliwa stałe są stosunkowo tanim źródłem energii cieplnej. Zastosowanie takich surowców jak pelet, biomasa czy drewno, nie wpływa ujemnie na środowisko, poprzez nadmierną emisję substancji zanieczyszczających.

Tego typu ogrzewanie wymaga posiadania dodatkowej przestrzeni na składowanie materiałów paliwowych. Obsługa urządzeń grzewczych wymaga dużego zaangażowania w ich pracę. Należy regularnie kontrolować ilość wsadów do pieca i systematycznie opróżniać paleniska oraz przewody z odpadów, popiołu i sadzy. Zastosowanie węgla jako źródła ciepła znacznie obciąża środowisko. Warto również zwracać uwagę na jakość i cenę materiałów palnych, dobierając odpowiednich dostawców. Podobnie jak w instalacji gazowej, tak w przypadku systemu grzewczego na paliwo stałe, warto zainstalować detektory czadu. Sterowanie urządzeniami grzewczymi takimi jak dmuchawy, pompy CO i CWU i obieg grzewczy, znacznie ułatwia zastosowanie regulatorów i sterowników umieszczonych w dogodnym miejscu domu.

Każdy z wybranych systemów grzewczych wymaga precyzyjnego zaprojektowania i zadbania o najmniejsze szczegóły, przedłużające bezawaryjną użyteczność poszczególnych elementów. Aby poprawić jakość wody w instalacji, warto zastosować filtry zatrzymujące zanieczyszczenia mechaniczne, biologiczne i chemiczne.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię