Wymiennik C.W.U – jaki wybrać?

Wymienniki C.W.U. to urządzenia odpowiedzialne za nagrzewanie oraz utrzymywanie w wysokiej temperaturze wody użytkowej. Dzieje się tak dzięki wymianie ciepła pomiędzy wodą kotłową a tą, która znajduje się w instalacji użytkowej. Odpowiedni wybór aparatury to nie tylko szansa na spore oszczędności, ale także znacznie zwiększony komfort użytkowania. Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów wymienników C.W.U., funkcjonujących w odmienny sposób. Na jaki warto postawić?

Sposoby wymiany ciepła

Bojlery, bo tak inaczej nazywamy wymienniki C.W.U., ogrzewają wodę na różne sposoby. Najpopularniejsze są obecnie wymienniki z wężownicą. Wykorzystują one znajdującą się wewnątrz zbiornika długą wężownicę o skomplikowanym kształcie, przez którą przepływa woda instalacyjna, doprowadzając do wymiany ciepła. Na rynku dostępne są także wymienniki C.W.U. z podwójną wężownicą. Ich zaletą jest znaczne zwiększenie wydajności oraz przyspieszenie procesu ogrzewania wody.

Standardowo wymiennik ogrzewa wodę użytkową dzięki współpracy z określonym typem kotła C.O. Nie zawsze jednak korzystamy z ogrzewania w mieszkaniu lub jest ono ustawione na niską temperaturę. Dlatego warto rozważyć zakup wymiennika C.W.U. z grzałką elektryczną. Uruchamia się ona automatycznie, kiedy temperatura w zbiorniku spadnie poniżej określonej temperatury, co zmniejsza czas oczekiwania na ciepłą wodę.

Pojemność zbiornika

Dokonując wyboru zasobnika C.W.U. warto przede wszystkim zastanowić się, jakie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę w naszym domu. To niezwykle ważne, dlatego że zbyt mały zbiornik spowoduje konieczność długiego oczekiwania, aż jego zawartość się nagrzeje, przez co znacznie zmniejszony zostanie komfort użytkowania. Z kolei urządzenie zbyt duże będzie nieekonomiczne i negatywnie wpłynie na domowy budżet.

Zróżnicowanie wymienników pod względem objętości jest bardzo duże. Nabyć możemy zarówno mały wymiennik C.W.U. (około 100 l pojemności), który sprawdzi się w niewielkich, oszczędnych mieszkaniach, jak i większe, mogące ogrzewać 200 lub nawet 500 l wody. Należy przy tym pamiętać, że objętość zasobników ściśle wiąże się z ich rozmiarem, dlatego im większe urządzenie planujemy zamontować, tym więcej miejsca będziemy musieli na nie przeznaczyć. Na szczęście dostępne są zarówno poziome jak i pionowe wymienniki C.W.U., co bardzo ułatwia dopasowanie konkretnego modelu do naszych warunków przestrzennych.

Sposób izolacji

Niezwykle ważną cechą każdego wymiennika ciepłej wody użytkowej jest system izolacji zastosowany w jego konstrukcji. Odpowiada on za ograniczenie utraty ciepła, dlatego im szczelniejsza obudowa, tym mniejsze zużycie energii. Bardzo wydajne są dwupłaszczowe wymienniki C.W.U., które posiadają zimną obudowę. Straty w tego typu modelach są naprawdę niewielkie.

Dla zwiększenia wydajności instalacji, a także skrócenia czasu oczekiwania na ciepłą wodę w kranach, warto uzupełnić system grzewczy o specjalną pompę cyrkulacyjną. Jej działanie sprawia, że ciepła woda znajdująca się w instalacji jest nieustannie podgrzewana, przez co nie ulega zupełnemu ochłodzeniu. Dodatkowo, pompa C.W.U. wpływa na równomierne rozprowadzenie ogrzanej wody po całym systemie.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię